Z uwagi na obecną sytuację w kraju i zagrożenie epidemiologiczne wojewoda lubelski Lech Sprawka postanowił zorganizować konferencję prasową w nieco odmiennej formie. Na pytania odpowiadał za pośrednictwem internetu, najpierw jednak wyjaśnił jak wygląda kwestia związana z epidemią koronawirusa na terenie Lubelszczyzny.
- Zbliżamy się do najtrudniejszej sytuacji, czyli dynamicznego wzrostu liczby zakażonych oraz osób, które będą w stanie ciężkim. Ze wstępnych symulacji wynika, że w okolicach Świąt Wielkanocnych możemy się zbliżyć, w skali kraju, do 20 tys. osób zakażonych. A to będzie oznaczać, że w przypadku naszego województwa będzie to ok. 2 tys. osób - mówił wojewoda Sprawka. Dodał, że na taką ilość jesteśmy przygotowani, natomiast jeśli okaże się, że przewidywania były zbyt optymistyczne, a scenariusz wydarzeń będzie przypominał ten włoski, będą uruchamiane kolejne działania. - Walka z koronawirusem to swoisty balans, z jednej strony skuteczność działań, zakładająca ograniczenie w przemieszczaniu się, a z drugiej strony zapewnienie funkcjonowania gospodarki i utrzymanie maksymalnej ilości miejsc pracy. Jedno bezpośrednio oddziałuje na drugie, dlatego cały czas staramy się utrzymywać równowagę, by nie doprowadzić do drastycznego spadku aktywności gospodarczej - dodał wojewoda, wyjaśniając, że przygotowana przez rząd tarcza antykryzysowa to dokument dynamiczny, a jego podpisanie nie oznacza zamknięcia procesu.
- Jest to bezprecedensowy kryzys fiskalny, monetarny, o czym mówił Premier Mateusz Morawiecki, dlatego też wszystkie działania podporządkowujemy właśnie tej strategii - wyjaśniał dalej Lech Sprawka.
Podkreślił też, że działania w ramach samorządu województwa koncentrują się wokół zapewnienia dobrego funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego oraz działalności szpitali. Należy bowiem pamiętać, że służba zdrowia musi świadczyć usługi także osobom, które nie zostały dotknięte koronawirusem i zapewnić wszystkim potrzebującym odpowiedni poziom opieki. Właśnie dlatego powstały izolatoria, by nie zachwiać równowagi i móc udostępnić świadczenia zdrowotne chorym. O tym, że takie izolatorium powstało w Biłgoraju informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Izolatorium funkcjonuje w powiecie biłgorajskim .
Na terenie województwa lubelskiego mamy dobrze rozwiniętą sieć szpitali z oddziałami zakaźnymi, powstał też jednoimienny szpital zakaźny w Puławach, dzięki czemu obecnie jest ok. 1 tys. łóżek dla pacjentów zakaźnych, kolejny tysiąc czeka w izolatoriach typu B.
Wojewoda poinformował też, że zwiększająca się liczba osób w kwarantannie powoduje konieczność wykonywania coraz większej ilości testów, w województwie uruchamiane są więc kolejne tzw. "wymazówki", od wtorku takie miejsce uruchomiło pogotowie w Zamościu, obecnie jest ich już 10. Zaawansowane działania są także w kwestii uruchomienia kolejnego laboratorium, na razie władze nie podają lokalizacji. W tej chwili są 3 miejsca, w których realizowane są badania. Lech Sprawka wyjaśnił także, że zwiększa się pula środków na środki ochrony osobiste, będą realizowane kolejne dostawy. - W tym zakresie na pewno nastąpi poprawa - podsumował wojewda.
Całość konferencji mogą Państwo obejrzeć na filmach zamieszczonych poniżej artykułu.