Archiwum powstaje przede wszystkim na podstawie zdjęć, które w swoich zasobach ma Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu oraz przekazanych przez mieszkańców. - Mamy już około 100 fotografii, dokumentujących wydarzenia w naszej gminie, a także te z uroczystości rodzinnych, na przykład ślubów oraz z prac polowych czy budowy domów. Najstarsze pochodzą nawet z 1902 roku, a w selekcji wspierają nas członkowie miejscowego Klub Seniora "Jabłoń". Na razie prywatnymi kolekcjami dzielą się z nami obecni mieszkańcy, ale liczymy także na odzew ludzi, którzy już tutaj nie mieszkają - mówi dyrektor GOK w Księżpolu Natalia Kyc.
Jednocześnie zachęca wszystkich, którzy chcą pomóc w zachowaniu dziedzictwa gminy dla przyszłych pokoleń, do przekazywania nie tylko zdjęć, ale również wspomnień, melodii czy tekstów dawnych piosenek.
Oryginały materiałów, które znajdą się w cyfrowym archiwum, wracają do właścicieli. Autorzy pomysłu chcą je tylko skopiować i umieścić w bazie danych, która powstanie w ramach projektu. Na jego zakończenie zostanie również przygotowana mobilna wystawa, którą będzie można wypożyczyć na przykład do szkół czy w inne miejsca.
Cyfrowe Archiwum Gminy Księżpol powinno powstać do końca marca tego roku, a potem jego zasoby będą systematycznie aktualizowane i udostępniane na przykład na stronie internetowej gminy oraz profilu ośrodka kultury na Facebooku.
Osoby, które chcą przekazać swoje fotografie czy inne materiały, mogą się w tej sprawie kontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres: gok@ksiezpol.pl.