Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Pod pojęciem upadłość konsumencka kryje się postępowanie upadłościowe wobec osób, które nie są zdolne wywiązać się ze swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jednak nie każdy ma szansę skorzystać z takiego rozwiązania. Podstawowymi warunkami są: posiadanie statusu osoby fizycznej oraz miejsca zamieszkania na terytorium Polski, niewypłacalność oraz nieprowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto w drodze postępowania zostanie ustalone, czy dłużnik nie ponosi winy za zwiększenie stopnia niewypłacalności lub celowo do niej doprowadził. Jeżeli tak było, sąd odrzuci wniosek.
Decydując się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, należy również rzetelnie wykonywać obowiązki nałożone w postępowaniu upadłościowym. W innym przypadku wniosek zostanie oddalony. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest możliwe w sytuacji, kiedy w ciągu 10 lat przed dniem złożenia wniosku dłużnik dokonał czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli lub jego dług został w tym okresie już umorzony. Wśród osób, które korzystają z tego rozwiązania, można znaleźć między innymi: byłych przedsiębiorców, małżonków dłużników czy też poręczycieli pożyczek. Warto jednak zaznaczyć, że wniosek o upadłość konsumencką może złożyć również wierzyciel!
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Najważniejsze informacje dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej można znaleźć w ustawie z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe (Dz.U. 2003 Nr 60 poz. 535). Zgodnie z jej zapisami, odpowiedni wniosek należy złożyć nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Dłużnik powinien go dostarczyć do sądu rejonowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania. Do odpowiednio wypełnionego formularza należy dołączyć również szereg dokumentów, które potwierdzą niewypłacalność.
Jeżeli dłużnik zdecyduje się na złożenie wniosku, jego obowiązkiem jest wpłacenie zaliczki na poczet wydatków w toku postępowania. Powinna być równa jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wniosek należy złożyć wraz z dowodem wpłaty zaliczki.
Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości?
Jeżeli dłużnik zdecyduje się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, musi pamiętać o uwzględnieniu w nim następujących informacji: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, pesel lub numer KRS, miejsce, gdzie znajduje się główny ośrodek działalności dłużnika, okoliczności uzasadniające wniosek i ich uprawdopodobnienie, podleganie prawu polskiemu, prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych albo o nieposiadaniu statusu uczestnika podmiotu prowadzącego system interoperacyjny. Ponadto, jeżeli dłużnik jest spółką publiczną, taka informacja również powinna znaleźć się we wniosku.
Kiedy wnioskodawcą jest dłużnik, do wniosku należy dołączyć również następujące dokumenty: aktualny i zupełny wykaz majątku z oszacowaniem, spis wierzycieli z adresami i danymi na temat zobowiązań pieniężnych, spis wierzytelności, lista zabezpieczeń oraz oświadczenie o prawdziwości informacji znajdujących się we wniosku. Tak przygotowaną dokumentację można złożyć do właściwego sądu rejonowego.