Integracyjny Turniej Boccia organizowany jest już od czterech lat przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju. Głównymi celami organizatorów wydarzenia są nie tylko popularyzacja gry w boccia jako rekreacyjnej formy spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim integracja środowisk osób niepełnosprawnych. Ważne jest też podnoszenie sprawności fizycznej, poprawa wydolności organizmu, tolerancja i poszanowanie wśród zawodników, budowanie własnej tożsamości oraz walka z własnymi ograniczeniami.
Kolejna edycja wydarzenia odbyła się w w czwartek, 14 listopad, w hali biłorajskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Był to czas sportowej rywalizacji, pozytywnych emocji i okazja do podtrzymania i nawiązania nowych znajomości. W tym roku do zawodów dołączyli najmłodsi uczestnicy z przedszkoli i szkół podstawowych. Wszystkim nagrodzonym zawodnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy - informuje Zespół Szkół Specjalnych.
Turniej rozegrano w takch kategoriach jak: seniorzy grupowo, juniorzy grupowo, seniorzy indywidualnie oraz juniorzy indywidualnie. A kto okazał się najlepszy?
Seniorzy - kat. grupowa: I ŚDS Bilgoraj
II ŚDS Tarnogród
III WTZ Biszcza
Juniorzy - kat. grupowa: I Niepubliczne Przedszkole Specjalne
II Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
III Szkoła Podstawowa ( ZSS )
Seniorzy - kat. indywidualna: I Beata Momot
II Grażyna Gromadzka
III Adrian Żarnoch
Juniorzy - kat. indywidualna: I Przemysław Jańczuk
II Martyna Żmijan
III Norbert Igras
Na czym polega boccia?
Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą("Jack") i dorzuca swoją bilę(czerwoną) jak najbliżej białej. Następnie zagrywa przeciwnik. Sędzia wskazuje rzut dla drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać już ustawione układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy Jacku. W momencie wyrzucenia przez zawodników wszystkich bil kolorowych, następuje zakończenie rundy i podliczenie punktów. Punkty w danej rundzie otrzymuje strona, której bile znajdują się bliżej Jacka niż najbliższa bila strony przeciwnej. Strona otrzymuje po jednym punkcie za każdą taką bilę.