Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.11.11 13:32

"Na ten dzień czekały pokolenia..."

11 listopada, w 101. rocznicę odzyskania niepodległości, w Biłgoraju zorganizowano uroczystości, podczas których przypomniano wydarzenia sprzed ponad wieku. Złożono wiązanki kwiatów przed ponikiem poświęconym marszałkowi Piłsudskiemu, a harcerze zapalili Ogień Niepodległości.
"Na ten dzień czekały pokolenia..."
"Na ten dzień czekały pokolenia..."

Poniedziałkowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w poniedziałkowe przedpołudnie, 11 listopada od mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Następnie uczestnicy uroczystości, w wśród nich: burmistrz miasta, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, żołnierze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta przeszli na teren Skweru Sitarskiego, przed pomnik poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę Polski.

- Jesienią 1918 roku zbliżał się koniec I wojny światowej. Armie Niemiec i Austro - Węgier rozpadały się. Na froncie zachodnim wgrywali Amerykanie, Anglicy i Francuzi. Wcześniej z konfliktu wycofała się Rosja ogarnięta rewolucją i wojną domową. Zaborcy, którzy podzielili między sobą Polskę pod koniec XVIII w. byli osłabieni jak nigdy wcześniej. Samorzutnie powstawały ośrodki władzy, które przejmowały kontrole nad poszczególnymi obszarami ziem polskich. W nocy z 6 na 7 listopada nieprzypadkowo powstał pierwszy, w pełni niezależny od zaborców polski rząd w Lublinie. Jego premierem został Ignacy Daszyński i choć przetrwał tylko kilka dni stał się ważnym elementem dążeń niepodległościowych. 10 listopada 1918 roku z niemieckiego więzienia w Magdeburgu powrócił Józef Piłsudski, były dowódca Legionów Polskich, symbol walki o wolności - opowiadał prezes Kubu Żołnierzy Rezerwy w Biłgoraju, podpułkownik Związku Piłsudczyków RP Mirosław Tujak i dodał, że 11 listopada Rada Regencyjna, organ administracyjny, stworzony przez niemieckich okupantów przekazał Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polski, był to pierwszy krok w stronę realnego odzyskania niepodległości. Tworząc zręby państwowości Piłsudski poszukiwał wsparcia we wszystkich ugrupowaniach politycznych, pragnąc zapewnić odradzającemu się państwu szeroką podstawę społeczną i polityczną.

- Dziś obchodzimy rocznicę największego święta narodowego. Na ten dzień czekały pokolenia dumnych i niezależnych Polaków, którzy cieszą się świętem ojczyzny wolnej i niepodległej. Zostało ono ogłoszone dopiero w 1937 roku po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Marszałkiem chciał upamiętnić w ten sposób przejęcie przez niego władzy - zakończył prezes Tujak.

- W 101. rocznicę odzyskania niepodległości jeden z czołowych polityków powiedział bardzo mądre słowa, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki temu, że spotkały się ze sobą myśl i czyn. Te słowa zawierają w sobie szersze znaczenie - takie jak jedność, kompromis. Bez umiejętności kompromisu, bez rezygnacji z pewnych celów, by osiągnąć te ważniejsze, było niezbędne w 1918 roku. Warto byśmy pamiętali o tym także dziś. By ci, którzy sprawują władzę nie dążyli za wszelką cenę do osiągnięcia przez siebie celu, ale by mieli umiejętność zawierania kompromisów z tymi, którzy może nie uzyskali takiego poparcia społecznego, ale również są mieszkańcami naszej ojczyzny - podsumował burmistrz Janusz Rosłan.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów przed obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a harcerze zapalili przywieziony z Kostiuchnówki Ogień Niepodległości. O tej inicjatywie informowaliśmy już w artykule pt. Harcerze przywieźli Ogień Niepodległości.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 7512
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   A Ty myślisz, że Tow.Szechter to sam za spust pociągał? Do dziś tłumaczyłby się ,że miał za sobą mały kodeks karny itp.ustawy z Sejmu PRL. A w tym sejmie jakże dzielnie Gumisie głosowały łapkami.
12 listopada 2019
+0
-6
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Sprytne? To podaj jeszcze ile osób Dechnik pozbawił życia. No dalej cwaniaczku, szukaj materiałów...
12 listopada 2019
+4
-1
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   Aha,Piłsudski sam strzelał natomiast tow.Dechnik w KPP,PPR czy PZPR przebywał bezosobowo. I to tylko po 1956 roku. Osobiście natomiast budował każdy blok i zakład pracy w Biłgoraju. Sprytne.Jak już tak doskonale znasz komunizm to przeczytaj sobie np.to wystąpienie http://lewicowo.pl/przemowienie-sejmowe/ i co o swoich młodszych kolegach miał do powiedzenia stary socjalista( nie moja bajka ale nawet on nie wytrzymał). Albo poszukaj cytatu Zygmunta Klukowskiego o wyborach do tego Sejmu. Ale oczywiście tow.Dechnik był tam tylko jako avatar. I jako taki nie mógł tego firmować swoją wiecznie budującą osobą. On był ponad to.
12 listopada 2019
+1
-7
autochton   Towarzysz "Ziuk" nie dość że był socjalistą to jeszcze "lutrem", wyrzekł się dobrowolnie katolickiej wiary. Kardynał Sapieha na zgadzał się na pochówek Piłsudskiego na Wawelu wśród katolickich królów i dopiero groźba powołania kleryków do wojska zmusiła Go do ustąpienia.
12 listopada 2019
+5
-2
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Jesteś w błędzie. Wychowałem się w tym systemie i doskonale wiem co znaczy "komunizm". Skoro jesteś tak "wyuczony", to napisz co złego zrobił sam (!) Józef Dechnik. Ja natomiast napiszę cały elaborat o J.Piłsudskim, ile złego uczynił dla narodu polskiego oraz ilu Polaków zginęło przez jego zamach stanu!!!
12 listopada 2019
+7
-2
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   'Był komunistą' to stary eufemizm. Zapomniałeś dodać co się z tym określeniem wiązało. No ale jak porównujesz Piłsudskiego do Tow.Dechnika to myślę, że masz prawo nie wiedzieć.
11 listopada 2019
+2
-11
Grzegorz z Chetyna   Tak to niestety bywa z "bohaterami". Gdy usuwano pomnik Dechnika, to przy okazji wypominano mu, że był komunistą. Przy pomniku Piłsudskiego jakoś nikt nie wspomniał o Przewrocie Majowym w 1926r, którego był autorem. A historia lubi się powtarzać... :(
11 listopada 2019
+9
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
6 stycznia 2025 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w poniedziałek, godzina 16:58 Biłgoraj
Kierujący BMW wjechał w budynek
w poniedziałek, godzina 10:49 Teodorówka
Kierowca pod lupą śledczych po kolizji
6 stycznia 2025 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w niedzielę, godzina 16:20 Sigła
Zderzenie pojazdów na łuku drogi [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 12:46 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
31 grudnia 2024 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
w sobotę, godzina 17:26 Biłgoraj
Tysiące wiernych pożegnało ks. Tworka
w niedzielę, godzina 08:50 Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball