Otwarcia niedzielnego festiwalu dokonał Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina, który bardzo serdecznie powitał artystów oraz publiczność. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych oraz darczyńcy. Do powitania i podziękowań dołączyli pozostali organizatorzy: ksiądz dziekan Władysław Trubicki oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Trumińska. Festiwal poprowadzili Izabela Morawska i Adam Romański.
W atmosferę festiwalu i jego ideę "Gdy myślę… Ojczyzna" wprowadziła zebranych Kapela Turobińska. Uczestnikom festiwalu i widzowie otrzymali tekst piosenki "Dopóki w Turobinie", którą po występie Kapeli wszyscy wspólnie zaśpiewali, traktując ją jako turobińskie zawołanie, znak rozpoznawczy, swoiste credo wyrażające przywiązanie do naszej małej Ojczyzny: "Choć życie nie jest lekkie, choć czasem trudno żyć, /Nie chcemy stąd uciekać, tu właśnie chcemy być. /Tu nasza ojcowizna, tu jest nasz dom i ród, /Tu nasza mała Ojczyzna i dla niej pracy trud".
W tym roku decyzją organizatorów wyszczególniono dwie kategorie konkursowe. Pierwszą stanowiły chóry i zespoły, natomiast drugą soliści. Prezentacje festiwalowe oceniała komisja konkursowa w skłądzie: instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Jerzy Odrzywolski, kierowniczka Kapeli Turobińskiej Edyta Prokopiuk, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Turobin Zofia Łukasik i nauczycielka, członkini chóru kościelnego Halina Wróblewska.
Wśród uczestników festiwalu znalazły się zespoły i soliści z Gródek, Frampola, Nielisza, Zaburza, Żółkiewki, Rogali, Wysokiego, Bychawy, Chłaniowa, Żabcza, Dołhobyczowa, Huty Turobińskiej i Turobina.
W kategorii: chóry/ zespoły I miejsce wyśpiewała sobie Kapela Wujka Romana z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce. II miejsce zajęły Kresowianki z Żabcza, z Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Natomiast III miejsce przypadło zespołowi wokalnemu z Liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół w Turobinie.
W kategorii soliści zwyciężczynią III Festiwalu Piosenki Patriotycznej została Maja Zdun zachwycił zarówno publiczność jak i jurorów. Miejsce II wyśpiewała sobie Wiktoria Kolano z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem, zaś III miejsce zajął Daniel Zdybel ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie.
Ponadto przyznano wyróżnienia dla turobińskich Iskierek, Karoliny Woźnicy (Szkoła Muzyczna Maestro) i Zaburzanek.
Zwieńczeniem wydarzenia był występ zespołu folklorystycznego Pokolenia z Biłgorajskiego Centrum Kultury. Publiczność mogła obejrzeć panoramę polskich tańców regionalnych i barwny pokaz tańców cygańskich.