Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" wraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Mimo mało sprzyjających warunków atmosferycznych udział w Turnieju wzięły placówki z Biszczy, Józefowa, Tarnogrodu, Teodorówki oraz Biłgoraja. - Niestety nie mamy zbyt wielu możliwości uczestniczenia w imprezach, w których możemy pokazać się z dobrej strony, dlatego uznaliśmy, że dobrze by było gdybyśmy sami zorganizowali tego typu wydarzenie i zapraszali placówki z okolicznych miejscowości. Zainteresowanie jest ogromne, zawsze więcej jest chętnych do wzięcia udziału w Turnieju niż możemy przyjąć - powiedział w rozmowie z Gazetą Biłgorajska Bogusław Ciosmak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Najważniejsza jest idea. - Tutaj każdy ma możliwość osiągnięcia sukcesu, są takie dyscypliny sportowe, w których udział mogą wziąć także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności Nie ma u nas przegranych, są sami wygrani - dodał kierownik Ciosmak.
Zbliżają się Mikołajki, dlatego poza konkurencjami sportowymi tj. kręgle, golf, tor przeszkód czy wyciskanie sztangi, atrakcją dla zgromadzonych na Turnieju osób była również wizyta św. Mikołaja, który wszystkim wręczył prezenty oraz dyplomy świadczące o udziale w imprezie.
Istotną częścią wydarzenia był także kiermasz ozdób świątecznych, wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Piękne szyszkowe choinki, czy lniane aniołki cieszyły oczy, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na wyjazd podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Turniej Mikołajkowy, którego głównymi sponsorami są: Urząd Miasta w Biłgoraju, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, to jedna z dwóch większych imprez organizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej. W październiku każdego roku odbywa się również Przegląd Twórczości Muzyczno - Teatralnej. - Podczas Przeglądu wykazać mogą się artyści, prezentując przygotowane przez siebie przedstawienia czy piosenki, ale na Turnieju Mikołajkowym skupiamy się na sporcie - opowiada Bogusław Ciosmak.
Impreza odbyła się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Jesteśmy Polakami". Ma ona na celu propagowanie osoby niepełnosprawnej jako pełnoprawnego obywatela, ponieważ ułomności np. fizyczne wcale nie świadczą i braku talentu w jakiejkolwiek dziedzinie artystycznej czy sportowej.