- Działaliśmy zgodnie z zaleceniami. Plakatowaliśmy miasto, dostarczyliśmy materiały do szkół. Chcieliśmy zwrócić właśnie szczególną uwagę nauczycielom, pedagogom, aby dopatrywali się wszelkich oznak uzależnienia wśród uczniów. Trzeba szybko interweniować, gdyż uzależnienia zdarzają się już w tak młodym wieku. Każdy w swoim otoczeniu powinni zwrócić uwagę, czy aby nie występuje ten problem - mówi Eugeniusz Karp, ambasador projektu w Biłgoraju. Z myślą o młodzieży przygotowano stronę internetową www.niebotak.pl, gdzie można znaleźć skuteczne sposoby na radzenie sobie z naciskami i namowami rówieśników.
- W naszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje stereotyp piwa, jako najmniej szkodliwego napoju alkoholowego. Tymczasem wypicie szklanki piwa (250 ml), lampki wina (100ml) lub kieliszka wódki (30 ml) to wprowadzenie do organizmu tej samej ilości alkoholu etylowego - wyjaśnia Karp.
Celem kampanii jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie oraz przekazanie wiedzy, na temat szkód jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Ponad 60 typów różnego rodzaju chorób ma związek z alkoholem. W Polsce spożycie 100-procentowego alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ostatnich 10 latach o prawie dwa litry. Rośnie udział napojów spirytusowych w strukturze spożycia, a także liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Cel kampanii to także uczulenie pijących na ten moment spożywania alkoholu, w którym picie staje się niebezpiecznie ryzykowne. Na stronie internetowej www.wyhamujwpore.pl można rozwiązać test. Szczere i uczciwe wobec siebie odpowiedzi pokażą, czy nasze picie jest jeszcze bezpieczne, czy już należałoby ograniczyć wieczorne drinki.
Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.