Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.05.24 23:13

Czym jest dezynsekcja? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć owady w swoim domu

Dezynsekcja jest zwalczaniem szkodliwych owadów oraz stawonogów. Skupia się głównie na gatunkach pasożytniczych takich jak: muchy, komary, pchły, pluskwy i karaluchy. Istnieją różne sposoby dezynsekcji: fizyczne, mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Czym się wyróżniają? O tym w dalszej części artykułu.
Czym jest dezynsekcja? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć owady w swoim domu
Czym jest dezynsekcja? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć owady w swoim domu

Najbezpieczniejsza dla zdrowia jest dezynsekcja biologiczna, która polega na wybiciu szkodników przy użyciu wrogich im innych organizmów żywych. Nie jest ona jednak w stuprocentowo skuteczna. Lepsze efekty zapewnia dezynsekcja mechaniczna, czyli ręczne wyłapywanie owadów, oczyszczanie roślin z larw, a tym samym ograniczenie populacji. Najszybciej szkodników pozbędziesz się stosując środki chemiczne, pamiętaj jednak, że mogą być one szkodliwe dla zdrowia. Przy rozpylaniu owadobójczych aerozoli zadbaj o maskę oraz ochronne okulary. Zachowaj szczególną ostrożność jeżeli w pobliżu mogą znajdować się dzieci. Zwalczanie szkodników jest długotrwałym procesem zwłaszcza w przypadku najbardziej popularnych owadów. Ich charakterystykę znajdziesz poniżej.

Skuteczne środki na muchy

Mimo, że muchy z pozoru nie wydają się szczególnie niebezpieczne, a bardziej uciążliwe, mogą przenosić groźne choroby. Na ich ciele może znajdować się nawet 6 milionów mikroorganizmów, natomiast w jelicie nawet 5 razy więcej. Tym samym od much możemy zachorować m.in. na dur brzuszny, cholerę, polio, wąglik, salmonellozę oraz zarazić się różnymi pasożytami. Ważne jest zatem, aby populację much skutecznie wytępić z ogrodu lub działki. Muchy najbardziej aktywne są w dzień, zwłaszcza w okolicy ciepłych, dobrze nasłonecznionych powierzchni. Nocą lub w chłodne dni odpoczywają natomiast na podłogach, ścianach i sufitach. Można je również znaleźć w szczelinach murów, załamaniach ścian, na roślinach i ziemi. Zazwyczaj nie oddalają się jednak na odległość większą niż pół metra od podłoża i źródła pożywienia. W warunkach domowych najprościej pozbyć się much stosując różnego rodzaju pułapki, lampy owadobójcze oraz lepy. Są one bezpieczne dla ludzi, a skuteczne w zwalczaniu szkodników. W przypadku większej populacji na rynku dostępne są specjalne preparaty na muchy. Najlepiej wybrać środki przeznaczone do oprysków na bazie pyretroidów - są one całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Jak pozbyć się kleszczy?

W przydomowych zaroślach coraz częściej można natknąć się na kleszcze. Zazwyczaj przesiadują one na trawach lub niewysokich krzewach (głównie leszczyny i czarnego bzu) czekając na zebranie ich na żywiciela podczas przechodzenia przez roślinność. Po przejściu na człowieka lub zwierzę kleszcz wyszukuje miejsc ciepłych, o cieńszej warstwie skóry takich jak: kark, miejsca za uszami, pachwiny, zgięcia kolan i łokci oraz skóra głowy. Może wtedy prościej wbić się w tkankę i pobierać pokarm. Usuwanie kleszczy ze swojego otoczenia jest szczególnie ważne z powodu chorób, które przenoszą. Kleszczowe zapalenie mózgu i bolerioza sieją strach od kilku sezonów. Z roku na rok do zachorowań dochodzi częściej. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu możemy zabezpieczyć się odpowiednią szczepionką, natomiast bolerioza jest chorobą uleczalną przy użyciu antybiotyku, ale tylko w momencie jej wczesnego wykrycia. Diagnoza boleriozy jest wyjątkowo trudna z uwagi na symptomy często mylone z przeziębieniem lub grypą. Aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi skutkami chorób najlepiej stosować regularny oprysk na kleszcze na działce czy w ogrodzie. Dodatkowo siłę środków chemicznych warto wspomóc adiuwantami, które zmniejszają napięcie powierzchniowe wody tym samym zwiększając działanie insektycydu.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Jednym z najczęściej spotykanych szkodników jest również ćma bukszpanowa. Na szczęście jest ona niebezpieczna jedynie dla krzewów bukszpanu żywiąc się jego liśćmi. Nie atakuje ludzi, ani nie przenosi żadnych chorób. Ten żarłoczny owad pojawił się na terenie Europy stosunkowo niedawno przybywając z Azji. Na naszym terenie jego populacja dramatycznie się powiększa, ponieważ nie istnieje żaden naturalny gatunek, który eliminuje ćmy. W Azji rolę wroga ćmy bukszpanowej pełni szerszeń, jednak w naszym klimacie skupił się on głównie na eliminacji pszczół pozostawiając ćmy samym sobie. Na szczęście dezynsekcja w tym przypadku również jest możliwa. Na rynku istnieją środki chemiczne, które jeśli nie całkowicie to w znacznym stopniu potrafią ograniczyć populację tego owada. Najlepiej jednak zastosować środki prewencyjne i na bieżąco przeglądać rosnący w ogrodzie bukszpan w poszukiwaniu larw, które jak najszybciej należy zebrać lub strącić i spalić.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalis

Poznaj środki, którymi zwalczysz ćmę bukszpanową.

Dezynsekcja mimo, że nie jest najprzyjemniejszym zajęciem, jest niezwykle ważna dla naszego środowiska. Ograniczenie owadów i stawonogów, które przenoszą groźne choroby jest istotne dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Na szczęście dostępne są już środki chemiczne, które skutecznie pozwalają zwalczyć plagi much i kleszczy, a także wielu innych gatunków. Dzięki dezynsekcji możesz bez obaw rozpalić grilla na działce i spędzać słoneczne, letnie dni na pracach w ogrodzie.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2114
Dodaj zdjęcie

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
6 listopada 2024 Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
w piątek, godzina 14:16 Gmina Biłgoraj
Gmina sprzedaje cztery strażackie klasyki
w niedzielę, godzina 16:52 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w piątek, godzina 16:14 Biłgoraj
Potrącenie na przejściu
w środę, godzina 08:25 Markowicze
Dwa zdarzenia na DW nr 835 [AKTUALIZACJA]
1 listopada 2024 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w czwartek, godzina 15:05 Region
Mieszkaniec powiatu potrącił rowerzystę
w piątek, godzina 20:45 Biłgoraj
Autodrom w telewizji już w niedzielę
1 listopada 2024 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
we wtorek, godzina 09:31 Biłgoraj
Przedstawiciele powiatu na Marszu Niepodległości w Warszawie
we wtorek, godzina 08:19 Powiat
Dwa poranne zdarzenia drogowe [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball