Niezależnie od tego, czy mówimy o małym biurze podroży, sklepie ze sprzętem sportowym, czy dużej firmie zajmującej się obsługą klientów międzynarodowych - wszystkie te branże determinują do tego, by tworzyć dobre strony internetowe. Olsztyn, Warszawa, Berlin, Delhi, czy Rio de Janeiro - wszędzie, gdzie ludność posiada dostęp do Internetu, ich działania w sieci ocierają się o aktywności w witrynach internetowych i wygląda na to, że szybko się to nie zmieni.
Po co Ci strona internetowa?
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy chcemy promować naszą działalność, wszystkie kampanie muszą do czegoś prowadzić. Najczęściej jest to właśnie tzw. landing page, czyli strona lądowania, do której kierują reklamy na Facebooku, googlowe Adsy, czy chociażby ruch z wyszukiwarek. Tego typu witryny to bardzo często oferta, formularze zapisu lub np. strona z produktem, który w dalszych krokach można kupić online. Pomimo iż aktualnie zarówno Facebook, jak i Instagram umożliwiają tworzenie sklepów w obrębie portalu, to nadal jest to bardzo prymitywny system, nie mówiąc już o braku zaufania większości użytkowników do takiej formy robienia zakupów. Kolejny powód jest poniekąd połączony z poprzednim, ponieważ wszystkie pokolenia przed tzw. milenialsami - czyli umówmy się te z największą mocą nabywczą i decyzyjną - są przyzwyczajone do korzystania ze stron internetowych. Gdy szukamy czegokolwiek, większość z nas nadal udaje się do wyszukiwarki Google, wpisuje tam pożądane hasło i oczekuje wyników, które będą prowadzić do strony z informacjami, produktem, bądź formularzem kontaktu.
Jak stworzyć funkcjonalną stronę internetową?
Skoro doszliśmy już do tego, dlaczego strona internetowa to ważny element naszego uniwersum, warto byłoby wiedzieć, jak takową stworzyć. W tym miejscu większości osób potrzebna będzie pomoc podmiotów zewnętrznych. Można skorzystać z usług agencji marketingowej, freelancera lub poprosić znajomego programistę o pomoc. Oczywiście wynik zazwyczaj będzie wprost proporcjonalny od budżetu, którym dysponujemy, jednak w obliczu tego, co napisaliśmy powyżej - chyba nie warto oszczędzać!? Wiele zależy od tego, jakiej strony potrzebujemy - czy będzie to prosta witryna informacyjna, sklep internetowy, czy szeroko zakrojona platforma (np. e-lerningowa)? Obecnie warto pamiętać, że każda strona musi mieć również wersję mobilną. Ponad 90% aktywności w Internecie pochodzi ze smartfonów! Z podobnych względów warto zastanowić się również nad rozszerzeniem o dedykowana aplikację mobilną, która ułatwi użytkownikom korzystanie z serwisu, jak również prawdopodobnie wykaże większy potencjał, jeśli chodzi osiąganie celów sprzedażowych.
5 zasad tworzenia stron internetowych
Pamiętajmy, że posiadanie strony internetowej to nie wszystko. Warto zadbać, aby znalazły się na niej aktualne informacje. Trzeba także zwrócić uwagę na łatwy dostęp do danych kontaktowych lub nawet pokusić się o stworzenie specjalnego formularza kontaktowego. Strona musi być intuicyjna i pozwalać na szybką nawigację pomiędzy konkretnymi zakładkami. Użytkownicy nie mogą się zniechęcić do korzystania z Twojego serwisu! Również z tego względu trzeba zadbać o krótki czas ładowania witryny, co w głównej mierze wiąże się z wielkością (wagą) zdjęć, filmów itd. Na koniec, pamiętaj, że liczy się estetyka i spójność przekazu. Przecież każdy człowiek w przypadku wielu wyborów kieruje się swoim gustem. Jeżeli zadbasz o wszystkie te czynniki, z pewnością szanse na to, że strona internetowa faktycznie spełni swoje zadanie, wzrosną kilkukrotnie.