Uroczystości z okazji setnej rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczęły się w Biłgoraju w środowe przedpołudnie, 8 maja.
- 27 kwietnia 1919 roku nastąpiło ujednolicenie kilku organizacji o charakterze humanitarnym, w ten sposób powołano do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, dzień ten stał się początkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Początek biłgorajskiej organizacji PCK również sięga 1919 roku, to dzięki inicjatywie władz samorządowych, m.in. Tadeusza Szałowskiego, ówczesnego starosty oraz Bolesława Zarzyckiego, burmistrza miasta powołano w Biłgoraju PCK. Lokalna organizacja czerwonokrzyska ma bogate tradycje oraz ogromny dorobek. Działacze udzielali pomocy osobom pokrzywdzonym, kalekim, ofiarom wojen światowych, klęsk żywiołowych, samotnym i bezdomnym - mówił o historii organizacji obecny prezes Rejonowego Oddziału PCK w Biłgoraju Józef Żybura.
Przypomniał też, że to właśnie ta organizacja zainicjowała budowę miejskiego szpitala w 1922 roku, a w 1926 roku uruchomiono pierwszą w powiecie przychodnię przeciwgruźliczą, w której udzielano porad lekarski i wykonywano niezbędne zabiegi. W 1928 r. powstała za to Stacja Opieki nad Matką i Dzieckiem, a cztery lata później zrodził się pomysł uruchomienia akcji dożywania ubogich dzieci. Przez lata PCK dostosowywał się do aktualnie panującej sytuacji. Organizowano m.in. kursy przeciwgazowe, przeciwlotnicze, jak również z zakresu ratownictwa sanitarnego.
- Działalność PCK zawsze związana jest z działalnością społeczną wielu wspaniałych osób, o których powinniśmy zawsze pamiętać - podsumował prezes Żybura.
Podczas wydarzenia odsłonięto tablicę przygotowaną z okazji wieku istnienia PCK oraz posadzono dąb pamięci Jadwigi Dzido, wieloletniej działaczki Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju. Jadwiga Dzido już od 1966 roku była opiekunem szkolnego koła PCK, angażowała uczniów do różnych prac w organizacji, przygotowywała ich do zawodów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czy występów artystycznych. - Dla niej nie było rzeczy niemożliwych, zawsze była gotowa nieść pomoc i bezinteresownie służyć drugiemu człowiekowi - mówił Józef Żybura.
Po tej części uroczystości uczestnicy wydarzenia przemaszerowali ze sztandarem PCK do Biłgorajskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się akademia z okazji 100-lecia PCK, podczas której przedstawiono rys historyczny organizacji, jak również omówiono bieżącą działalność, a także podsumowano konkurs plastyczny.