Zanim rozpoczniesz - najpierw projekt
Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś mieć konkretny projekt. Zainspiruj się gotowymi sprzętami w sklepach meblarskich i katalogach. Jeśli wiesz już, czego potrzebujesz, zmierz dokładnie pomieszczenie i wykonaj szkice na kartce. Uwzględnij wszystkie wymiary, nie zapominając o grubości sklejki. Możesz też poszukać gotowego projektu spośród wielu koncepcji umieszczonych przez innych w internecie. Rozpisz wszystkie wielkości i ilości materiałów.
Niezbędne narzędzia i materiały
Aby złożyć meble, potrzebne są w zasadzie tylko podstawowe narzędzia. Na pewno potrzebne będą miarka, wkrętarka, wiertarka, młotek. Wkrętarkę może zastąpić śrubokręt. Jeśli masz piłę tarczową do drewna - bardzo się przyda. Jeśli nie, musisz zamówić płyty od razu przycięte na idealne wymiary. Na materiał na pierwszy mebel wybierz płytę wiórową laminowaną lub sklejkę. Zastanów się czy chcesz kupić od razu płytę z okleiną w docelowym kolorze, czy będziesz malować samodzielnie. Wiedz, że najlepiej jest malować meble w stanie rozłożonym.
Zakup prowadnice, gałki i uchwyty (jeśli Twój mebel tego potrzebuje). Jeśli będzie miał drzwiczki, pamiętaj o zawiasach. Możesz poszukać mechanizmu samo domykającego, dzięki czemu drzwi nie będą głośno obijać się o szafkę, a ty nie obijesz palców.
Jakie wybrać śruby do drewna?
Mocowania stolarskie to specjalna kategoria obejmująca niezbędne dla nas śruby. Sklep budowlany czy internet - sam wybierz odpowiednie miejsce zakupu. Internet daje możliwość przejrzenia asortymentu wielu firm na raz oraz czas na zastanowienie. Jednak jeśli nie jesteś pewny czego szukasz, udaj się do sklepu stacjonarnego ze swoim projektem. Odpowiedni pracownik działu pokaże wszystkie niezbędne elementy.
Przy budowie mebli często używa się m.in. śrub 6-kątnych z łbem stożkowym (dzięki temu nie wystają ponad krawędź powierzchni), wkrętów z łbem walcowym lub stożkowym, trzpieni mimośrodowych z mimośrodami oraz drewnianych kołków. Aby śruby nie rzucały się w oczy, poszukaj zaślepek w barwie okleiny.
Wykończenie - malowanie i konserwacja.
Powierzchnię możesz wykończyć na kilka różnych sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie od razu płyty z okleiną w interesującym nas kolorze. Jeśli jednak chcesz zmienić kolor, zrób to zanim złożysz mebel. Odtłuść powierzchnię i maluj powoli i bardzo cienkimi warstwami. Zanim przystąpisz do kolejnej warstwy, poprzednia powinna całkowicie wyschnąć. Warstw może być wiele, w zależności od kolorów. Jeśli się zbyt pośpieszysz, wpłynie to zarówno na estetykę wykończenia, jak i na jego trwałość.
Meble możesz nie tylko malować jednolicie. Ostatnio modne są techniki decoupage - nałożenie na mebel wzorów za pomocą serwet i specjalnego kleju, albo zastosowanie kilku farb, używając lakieru do spękań, co da efekt łuszczącej się farby. Pęknięcia możemy pokryć metalicznym wypełniaczem, który zagwarantuje ciekawy wzór. Zaletą technik decoupage'u jest ich niepowtarzalność - każdy przedmiot wykończony tą samą techniką da nieco inny rezultat.
Na koniec należy pokryć cały mebel bezbarwnym lakierem, alby stworzyć jednolitą powierzchnię, bardziej odporną na zniszczenia farby. Złóż mebel.
A może renowacja?
Jeśli nie jesteś jeszcze pewny swoich sił w majsterkowaniu, możesz rozpocząć od czegoś lżejszego - renowacji starych mebli. Piękne, lecz czasem zaniedbane wyposażenie możemy łatwo kupić na aukcjach internetowych czy targach staroci, często za bardzo niską cenę. Najczęściej wymagają solidnego odnowienia powierzchni. Starą farbę i brud zdrapmy delikatnie tępym końcem noża. Następnie czeka nas szlifowanie papierem ściernym. Dalej postępujemy tak, jak w przypadku wykańczania świeżo zrobionych mebli.
Wykonywanie własnych mebli może sprawić naprawdę dużą przyjemność, zwłaszcza że w efekcie powstaje przedmiot praktyczny i użyteczny. Budowanie własnego mebla umożliwia dowolną indywidualizację projektu i wykonania. Jest to okazja by zaimponować znajomym oraz stworzyć niepowtarzalny element wystroju.