Zebranie Rady Osiedla Ogrody rozpoczęło się od przedstawienia sprawozdania za ostatnie lata jej działalności. Przez 4 lata radę tworzyli: Bogdan Buczkowski, Andrzej Roszkowski, Piotr Buliński, Leszek Blicharz, Janusz Wójcik, Marian Szewc, Łukasz Kordowicz, Barbara Wojciechowska, Elżbieta Kulanin, Damian Kobeluk, Mariusz Dominik, Marek Łoński, Tadeusz Ferens i Ryszard Dycha.
O tym jakie inicjatywy były podejmowane podczas minionej już kadencji opowiadał dotychczasowy przewodniczący Bogdan Buczkowski.
- Jedną z pierwszych barier do pokonania przez wybraną w 2015 r. radę osiedla były przyjęte stereotypy, że nic się nie da zrobić, że nic nie można, że nie ma się na nic wpływu, że po co działać jaki i tak nic się nie uda, że i tak będzie co ma być i temu podobne. Mówiło nam to wiele osób. Ale o wiele więcej osób mówiło nam działajcie, próbujcie, róbcie coś, trzeba zmieniać to nasze osiedle Ogrody. Dlatego też do samego początku rozpoczęliśmy bardzo aktywną działalność. Rada Oosiedla skutecznie współpracowała z władzami miasta i powiatu oraz z ich jednostkami organizacyjnymi, wspierała działania naszych radnych w Radzie Miasta, inspirowała i kreowała wiele działań na rzecz naszego osiedla - mówił i zaznaczył, że podczas kilkudziesięciu spotkań, jakie odbyły się w tym okresie rozmawiano przede wszystkim o sprawach związanych z infrastrukturą, planowanych inwestycjach na terenie osiedla, jak również sprawach dotyczących bieżących działań i prac niezbędnych do wykonania w osiedlu, a także sprawach organizacyjnych dotyczących organizowanych przez radę osiedla imprez charytatywnych i sportowo - rekreacyjnych.
- W minionych 4 latach zmieniło się w naszym osiedlu bardzo dużo. To kadencja wielu inwestycji zmieniających sukcesywnie obraz naszego otoczenia i naszej najbliższej okolicy. Do najważniejszych działań zrealizowanych lub podjętych w omawianym okresie sprawozdawczym należy wymienić: przebudowę chodników w ul. Cegielnianej po obu stronach ulicy oraz położenie nowej nawierzchni ulicy na odcinku od ul. Długiej do ul. Poniatowskiego, przebudowę oświetlenia na ul. Cegielnianej, realizację budowy ul. Kwiatowej wraz z rozbudową ul. Poniatowskiego, przebudowę oświetlenia na ul. Partyzantów, zrealizowanie przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada" remontu dróg wewnętrznych, realizację projektu "Budowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej w Osiedlu Ogrody" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 - wymieniał przewodniczący Buczkowski i podsumowując swoją pracę na tym stanowisku stwierdził: - To ciężka praca tych wszystkich instytucji, współpraca i praca tych wszystkich osób, ich zrozumienie i niejednokrotnie wielka determinacja w działaniu, umożliwiły realizację tylu inwestycji w naszym osiedlu. Cieszę się, że jako przewodniczący Rady Osiedla Ogrody mogłem w tym uczestniczyć i swoją pracą przyczyniać się do tych wszystkich pozytywnych zmian w naszym osiedlu.
Po przedstawieniu sprawozdania przystąpiono do wyboru nowej rady osiedla. O tym informowaliśmy już w artykule pt. Piotr Buliński przewodniczącym Rady Osiedla Ogrody.
Podczas dyskusji z władzami miasta mieszkańcy poruszyli wiele ważnych problemów, które czekają na rozwiązanie. Mówili m.in. o kwestiach bezpieczeństwa na ul. Poniatowskiego, zwłaszcza w okolicy skrzyżowania z ul. Narutowicza. Mieszkańcy zaznaczyli, że jest to wyjątkowo niebezpieczne miejsce, w którym regularnie dochodzi do zdarzeń drogowych pomimo zamontowanego lustra poprawiającego widoczność. Ponadto rozmawiano o przebudowie ulicy 11 Listopada, mieszkańcy zgłaszali problem braku wystarczającej liczby miejsc parkingowych, zwłaszcza w okolicy kościoła Św. Jana Pawła II, i pytali czy w ramach inwestycji powstaną nowe zatoki dla pojazdów.
Rozmawiano również o rewitalizacji Placu Wolności. Obecni na spotkaniu pytali czy w ramach zadania ułożony zostanie beton katalityczny, czyli mówiąc w skrócie oczyszczający powietrze. Burmistrz Janusz Rosłan odpowiadał, że nie było takiego planu, jest to świetny pomysł i trzeba rozważyć taką możliwość. Ponadto mieszkańcy pytali o klinkier, jaki zostanie ułożony na Placu Wolności obawiając się, że będzie on podobny do tego, który jest na ul. 3 Maja, a który nie spełnia oczekiwań ze względu na fakt, iż jest wyjątkowo śliski, a namalowane farbą przejścia dla pieszych nie grzeszą trwałością. - Położymy taki klinkier jaki będzie dostępny na rynku, przy czym przejścia dla pieszych będą wyłożone innym kolorem - odpowiadał burmistrz.
Mieszkańcy pytali także o termin przejęcia od powiatu ul. Narutowicza, by możliwe było wykonanie przez miasto remontu tej ulicy. Obecny na spotkaniu prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" Aleksander Bełżek informował za to o planach kolejnych remontów na tym osiedlu, w tym o wymianie rur ciepłowniczych, czy wymianie wodomierzy na elektroniczne.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem z władzami miasta będą mogli porozmawiać mieszkańcy osiedla Różnówka. Rozpoczęcie o godz. 18.