Bezsenność jest bardzo poważnym zaburzeniem klinicznym, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu chorego. W niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń, które sprawiają, że prawidłowe normalne funkcjonowanie w aktywności życiowej, jest niemal niemożliwe. Jeżeli ty również masz problemy ze snem, to przekonaj się, jakie są rodzaje zaburzeń rytmu domowego, zapoznaj się z jego przyczynami, a także dowiedź się, jakie są sposoby leczenia. Tego i wielu więcej informacji na temat bezsenności dowiesz się z poniższego artykułu przygotowanego w konsultacji ze specjalistami z https://massextreme.pl/.
Zaburzenia snu pojawiają się u coraz większej grupy społeczeństwa. Szacuje się, że nawet trzydzieści procent ludzi na całym świecie cierpi z powodu różnych problemów ze snem. Bardzo częstym problemem, który dotyczy naszego rytmu dobowego, jest bezsenność, której objawy pojawiają się nawet u połowy osób dorosłych, a nawet u dziesięciu procent z nich diagnozowana jest bezsenność przewlekła. Ważne jest to, że sen jest jednym z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Jest to proces, podczas którego regulowane jest wiele istotnych funkcji w organizmie. Dochodzi do regulacji pracy gospodarki hormonalnej, poprawiają się czynności mózgu, a także zwiększa się nasza odporność na różnego rodzaju infekcje. Sen w sposób niepowtarzalny wpływa na nasze samopoczucie, a także na naszą sprawność fizyczną i intelektualną. Jeżeli dojdzie do najbardziej drastycznych zaburzeń snu, jak na przykład narkolepsja, to pojawić się może problem z normalnym funkcjonowaniem, a grozi nam przez to utrata zdrowia. Jednak nie można lekceważyć nawet epizodycznych zaburzeń snu, ponieważ jeżeli nie zaczniemy z nimi walczyć w odpowiedni sposób, to przerodzić się one mogą w przewlekłą postać zaburzeń sennych, a ją znacznie trudniej zwalczyć. Tak więc w przypadku nawet sporadycznych problemów ze snem należy, jak najszybciej zacząć działać, by zwalczyć problem, kiedy będzie to jeszcze możliwe i łatwe.
(Zobacz jak działa https://probioxplus.pl/ )
Jaka jest klasyfikacja zaburzeń snu?
Klasyfikacja zaburzeń snu jest różna. W Polsce za prawidłową i jedyną uznaje się klasyfikację według ICD-10. Jest to klasyfikacja ustalona przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych, która została opracowana przez WHO. Ta klasyfikacja dzieli zaburzenia senne na dwa różne rodzaje. Pierwsza to ograniczone zaburzenia snu, zwane również, jako G47. To zaburzenia snu, które są objawem innego schorzenia psychicznego albo somatycznego. Czyli pojawiają się one na przykład przy bezdechu sennym, narkolepsji, a także katalepsji. Drugi rodzaj klasyfikacji to nieograniczone zaburzenia senne, które zwane są również F51. Są to odrębne schorzenia, które wywoływane są przez różne czynniki emocjonalne. Jest to więc między innymi bezsenność nieograniczona, lęki nocne i koszmary senne.
Obecnie jednak bardzo często wykorzystuje się inny podział schorzeń snu. Ta klasyfikacja uwzględnia choroby pierwotnie i wtórne. Zaburzenia snu wtórne pojawiają się przy chorobach psychicznych lub somatycznych, mogą być również wywołane spożywanymi wcześniej substancjami chemicznymi, które znajdują się w niektórych lekach, a także używkach. Ta klasyfikacja dzieli zaburzenia snu na dyssominie, które dotyczą nieprawidłowej ilości snu lub jego złej jakości. Tak więc sen może trwać za krótko, w tym wypadku można mówić o bezsenności. Może również trwać za długo, wtedy mówi się o hipersomnie. Sen może mieć nieprawidłowy przebieg, a wtedy będzie to narkolepsja, zaburzenia snu i czuwania.
Istnieje również parasomina, a według naukowców, jest to zaburzenie snu, które pojawia się kiedy czas trwania snu, jest prawidłowy, ale w trakcie dochodzi do niepożądanych zachowań. W tym wypadku klasyfikuje się niektóre choroby, koszmary senne, paraliż senny lub inne zachowania, które prowadzą do zmniejszenia się jakości snu lub do jego przerwania.
Jakie są rodzaje zaburzeń snu?
• Bezsenność - jest ona diagnozowana, kiedy pojawiają się u nas trudności z zasypianiem, a są one utrzymane przez więcej niż trzy noce w ciągu jednego tygodnia. Jeżeli trudności z zaśnięciem utrzymywać się będą przez miesiąc, to mówić można o bezsenności przewlekłej. Przyczyny bezsenności, to między innymi zaburzenia, a także choroby psychiczne.
• Hipersomnia - jest to zaburzenie, które pojawia się kiedy nasz sen trwa dłużej niż powinien. U dorosłych ten problem może pojawić się, kiedy sen trwa dłużej niż dziewięć godzin. Przez to w ciągu dnia może pojawić się silne uczucie senności, mimo tego, że noc była przespana. Ten problem pojawić się może przy depresji. Przyczyną może być również zażywanie za wysokich dawek leków psychotropowych, a także spożywanie za dużych ilości alkoholu.
• Narkolepsja - to choroba, która może objawiać się na kilka różnych sposobów. Może dojść do nagłego napadu senności - to więc oznacza, że chory bez żadnych problemów może zasnąć w ciągu kilku minut nawet podczas sytuacji, która wymaga on nas koncentracji.
Warto również dowiedzieć się czym jest i jak może Ci pomóc Thyrolin - https://thyrolin.pl/