Ponieważ quady stają się coraz bardziej popularnymi środkami lokomocji, policyjna publikacja przypomniała, że każdy taki pojazd musi być zarejestrowany, a kierująca nim osoba ma obowiązek posiadania prawa jazdy (kategoria AM, B1 lub B - w zależności od masy quada) i kasku. Nie może też znajdować się pod wpływem alkoholu. Co więcej, quad musi być ubezpieczony. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, gdzie takie ubezpieczenie kupić i od czego zależy jego cena.
Rejestracja quada
Policja wspomina o konieczności rejestracji quada nieprzypadkowo. Obowiązek ten dotyczy każdego takiego pojazdu, nawet wówczas, gdy nie będziesz poruszał się nim po drogach publicznych. Sama rejestracja odbywa się dokładnie tak, jak w przypadku samochodu osobowego - quad otrzymuje tablice rejestracyjne, a Ty, jako jego właściciel, masz obowiązek go ubezpieczyć. Możesz co prawda wykupić OC bez rejestracji, ale wówczas składka będzie dużo wyższa.
Quad dla dziecka?
Choć quad jest często prezentem dla dziecka, pamiętaj, że osoba prowadząca taki pojazd musi mieć ukończone 14 lat. To właśnie od tego wieku uzyskać może ona prawo jazdy kategorii AM. Osoby młodsze nie mogą prowadzić quada - jest to niezgodne z przepisami. W ubiegłym roku apel o to, by rodzice zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, jeżdżącej na quadach i motorowerach, wystosowali goleniowscy policjanci ("Apelujemy do rodziców o rozsądek").
Od czego zależy i ile może wynieść cena OC quada?
Składka, jaką zapłacisz za OC quada, uzależniona jest praktycznie od tych samych zmiennych, które wpływają na wysokość OC auta. Przy wycenie towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie zatem pod uwagę:
- wiek kierowcy
- czas posiadania prawa jazdy
- miejsce zameldowania
- historia ubezpieczeniowa (ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę)
- rok produkcji quada, jego stan techniczny, pojemność silnika itp.
Ponieważ różnice w powyższych zmiennych mogą być znaczące, również cena za roczne OC quada może być bardzo różna i wynieść od 100 do nawet 4000 zł. W większości przypadków będzie to na szczęście dolny pułap, a więc kilkaset złotych za roczne ubezpieczenie.
Gdzie kupić ubezpieczenie dla quada?
Nie jest tajemnicą, że polisę OC najlepiej nabyć przez Internet. Ponieważ jej zakres działania regulowany jest ustawowo i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie dokładnie taki sam, to cena powinna stanowić dla Ciebie najważniejsze kryterium przy zakupie. Im niższa - tym lepiej. Kupując OC dla quada w sieci, nie zapłacisz prowizji agentowi, bo go tutaj po prostu nie ma. Umowę podpiszesz bezpośrednio z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Kalkulatory towarzystw ubezpieczeniowych
Na stronach internetowych większości TU znajdziesz kalkulatory ubezpieczeniowe. Na wstępie wypełniasz formularz, wpisując w rubryki dane dotyczące Ciebie i Twojego pojazdu. Następnie otrzymujesz skrojoną na miarę ofertę OC. Niestety - jeśli chcesz porównać w ten sposób oferty kilku, a może nawet kilkunastu TU, zabierze Ci to sporo czasu. Wypełnienie każdego formularza w zależności od jego długości może trwać do kwadransa i każdy kolejny trzeba wypełniać od zera.
Porównywarka ubezpieczeń
Porównywarka ubezpieczeń to narzędzie dużo bardziej zaawansowane. Choć tu również masz do wypełnienia formularz, to jednak robisz to tylko raz. Natomiast ofert OC otrzymujesz co najmniej kilkanaście - z różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jako pierwszy dowiesz się za to o najnowszych promocjach. TU doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że najlepsze OC to po prostu OC najtańsze i że to właśnie niską ceną najszybciej skłonią one klienta do zakupu polisy.
"Po zarejestrowaniu pojazdu mechanicznego z łatwością znajdziemy najlepsze ubezpieczenie OC na ubsy. Nasza porównywarka przedstawi oferty polis wyłącznie od sprawdzonych, zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych." - mówi doradca klienta Ubsy.pl
Dodatkowe ubezpieczenia dla quada
Pamiętaj, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodu, również dla quada wykupić możesz dodatkowe ubezpieczenia, jak chociażby AC, assistance czy NNW. Warto nad tym pomyśleć, bo wbrew pozorom quad to nie zabawka i jazda nim nie jest pozbawiona ryzyka. Zwłaszcza, gdy kierujący pojazdem nie ma jeszcze dużego doświadczenia. Dodatkowe ubezpieczenia również znaleźć możesz w sieci, korzystając z porównywarki ubezpieczeń.
Przeczytaj OWU
Przed podpisaniem umowy na polisę, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdziesz informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, a więc sytuacji, gdy nie będzie ono zobowiązane do tego, by wypłacić Ci odszkodowanie. To również tam zamieszczona jest informacja o limitach (np. tych dotyczących holowania). OWU warto bardzo dokładnie przestudiować - chociażby po to, by w przyszłości uniknąć nie zawsze miłych niespodzianek.