Żarówki LED - jak działają?
Żarówki energooszczędne typu LED oparte są na technologii diod elektroluminescencyjnych. Tego typu oświetlenie ma w swoim asortymencie niemal każda hurtownia elektryczna. Co do zasady, w półprzewodnikach podczas przechodzenie elektronu z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowywane jest przejście proste. Za tym pojęciem kryje się zamiana energii z elektronu na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Odległości między warstwami oraz wykorzystany do produkcji materiał półprzewodnika decydują o tym jakiej barwy światło jest emitowane.
Moc żarówek LED
To sprawa, która nie jednego nabywcę wprawiła w zakłopotanie. Przy Ledach nie ma już tradycyjnego podziału mocy według watów (np. 60W, 80W), ale w grę wchodzi strumień świetlny określany za pomocą lumenów. Jak określić ile lumenów będzie nam odpowiadać? Producenci wychodzą nam naprzeciw i na opakowaniach z reguły prezentują, jaki jest odpowiednik mocy żarówek LED w watach. Dla przykładu 60W to żarówki w okolicach 700-800 lumenów.
Rodzaje
Nie ma szczególnych rodzajów żarówek (nie licząc podziału na ilość lumenów). Przy zakupie w hurtowni elektrycznej większej ilość ledów, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak barwa światła, kąt świecenia i oczywiście moc żarówek. Przed zakupem zastanów się czego oczekujesz od żarówki, jaka powinna być jej funkcja, gdzie chcesz ją wykorzystywać. Pamiętaj, że ilość lumenów określi jej możliwości. Tym samym od tego parametru będzie zależeć czy żarówka trafi do lampy oświetlającej pokój czy jedynie do… lampki biurkowej.
Barwa żarówki ma znaczenie
Żarówki przyzwyczaiły nas do emitowania ciepłego światła, które sprawia wrażenie przytulności. Ledy jednak nie zawsze na to pozwalają i należy zwrócić szczególną uwagę, by nie wpaść w zakupowa pułapkę. Zamiast cieplej atmosfery możesz przez przypadek wprowadzić chłód zimnego, białego światła. Na jakie parametry w tym zakresie warto zwrócić uwagę kupując żarówki LED? Na zakres temperatury barwowej. Do 2500 K to barwa bardzo ciepła. W zakresie 2500-3500 K to barwa ciepła, ale już zimniejsza od tradycyjnego żarówki. 3500-4500 K to barwy neutralne, choć dla naszego oka, przyzwyczajonego do niższych zakresów, mogą to być już ledy zbyt chłodne. Wszystkie żarówki w wyższych zakresach to ledy emitujące światło zimne.
Gdzie szukać żarówek LED?
Ledy cechują się dużą niezawodnością i choć są drogie to po dłuższym użytkowaniu szybko się zwracają. Warto jednak kupować je w sprawdzonych źródłach, tak aby mieć pewność, że materiał jest dobrej jakości. Sporo osób kieruje swoje kroki w stronę sklepów stacjonarnych, ale dobrym rozwiązaniem są też sprawdzone sklepy internetowe. Hurtownia elektryczna z wieloletnim stażem na rynku to gwarancja profesjonalizmu i bezpiecznych zakupów.