Programy grantowe to przede wszystkim możliwość rozwijania aktywności społecznej. - Odpowiadają na te potrzeby oddolne, bo zgłosić swój projekt może nie tylko organizacja pozarządowa, ale także grupa nieformalna. To jest najważniejsze, że aktywizują się poszczególne osoby, a nie całe instytucje. A my dajemy na to pieniądze. Jeśli ludzie widzą, że nasze programy odpowiadają na poszczególne potrzeby to wtedy chętniej się angażują, często nawet wolontarystyznie. Takie nowe, ciekawe inicjatywy wypływające wprost od społeczeństwa też są chętniej dotowane przez firmy - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Maciej Mulawa z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
Fundacja w tym roku oferowała dwa programy grantowe FIO Lubelskie Lokalnie oraz Działaj Lokalnie. Oficjalnie podsumowano działania we wtorkowe popołudnie, 18 grudnia. W spotkaniu udział wzięli beneficjenci programów, opowiadali ono o tym, co udało się zrobić dzięki grantom. A udało się wiele.
W ramach program Działaj Lokalnie wspierane są projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia. W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego . Ze środku pozyskanych z programu realizowane takie projekty jak: piknik historyczny, street workout, "Muzyczne szmoncesy", czy warsztaty taneczne. Dotacje na łączną kwotę 59.300 zł otrzymało 15 grantobiorców.
Natomiast "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3" to projekt dofinansowany ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności, a realizowany przez dwóch operatorów: Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. Partnerzy projektu to: Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., gmina Zwierzyniec i Grupa Producentów Owoców "Polskie Jagody" Sp. z o.o. Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych z województwa lubelskiego w życie publiczne. W 2018 roku zrealizowano 66 projektów na kwotę 300 188 zł, w tym 39 realizowanych przez młode organizacje.
W ramach podsumowania obędzie się spotkanie ze specjalistami z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którzy opowiedzieli o dużym konkursie FIO na 2019 rok oraz nowym programie grantowym PROO.
Jak podkreśla Maciej Mulawa każdego roku jest więcej wniosków niż możliwych do przyznania dotacji. - To bardzo cieszy, zwłaszcza, że są one coraz lepsze jakościowo. Składający wnioski mają coraz ciekawsze pomysły i wiedzą jak chcą je realizować - mówi.
W przyszłym roku również będzie można składać wnioski w ramach wymienionych programów. Nabory rozpoczną się jeszcze zimą - do FIO w lutym, w ramach Działaj Lokalnie wnioski będą przyjmowane wiosną.