Profesjonalna siłownia na powietrzu
Ogólnodostępne siłownie zewnętrzne spopularyzowały się w ciągu ostatnich kilku lat. Ich standardowe wyposażenie z założenia jednak ma charakter rekreacyjny i służy do przeprowadzania lekkich, nieobciążających treningów typu fitness. Linia profesjonalna to absolutny przełom w kategorii siłowni outdoorowych. To odpowiednio dostosowane urządzenia z tradycyjnych siłowni, które przeniesiono na zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykonywanie treningów siłowych na wszystkie partie mięśni… pod chmurką!
System zmiennego obciążenia w praktyce
Przeprowadzenie treningu siłowego umożliwiają trenażery wyposażone w system zmiennego obciążenia. W siłowniach zewnętrznych można ćwiczyć z obciążeniem nawet do 160 kg! To zaspokoją potrzeby zdecydowanej większości osób trenujących w tradycyjnych siłowniach. Oczywiście obciążenie powinno być dobierane adekwatnie do własnych umiejętności, siły i potrzeb - w ten sposób minimalizujemy ryzyko ewentualnych kontuzji. Nie musimy natomiast obawiać się, że jakiś ciężar spadnie nam na nogę! Ciężary w trenażerach zewnętrznych poruszają się na specjalnych, stalowych obręczach - nie są przenoszone pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Takie rozwiązanie stanowi doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżami i innymi aktami wandalizmu.
Siłownia dla początkujących i zaawansowanych
Na profesjonalnej siłowni pod chmurką trenować mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby początkujące i zaawansowane w różnym stopniu. Ćwiczenie z minimalnymi obciążeniami to doskonały trening dla rozpoczynających swoją przygodę z siłownią. Większe (do maksymalnych) obciążenia pozwalają z kolei na wykonanie satysfakcjonującego, pełnowartościowego treningu osobom, które do tej pory regularnie korzystały z tradycyjnej siłowni.
Jak trenować na profesjonalnych trenażerach zewnętrznych?
Na każdym profesjonalnym urządzeniu treningowym powinna znajdować się szczegółowa instrukcja, obrazująca w maksymalnie czytelny sposób prawidłowy sposób korzystania z urządzenia. Użytkownik siłowni (tak tradycyjnej, jak i plenerowej) jest zobowiązany do zapoznania się z tą instrukcją oraz przestrzegania zapisów regulaminu obowiązującego w danym miejscu. Dodatkowo, producent siłowni zewnętrznych Activeline, przygotował i udostępnia za darmo aplikację mobilną z trenerem personalnym, który wyjaśni nam krok po kroku, jak wykonać dane ćwiczenie (wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na urządzeniu, na którym chcemy ćwiczyć).
Jakie urządzenia do ćwiczeń wchodzą w skład profesjonalnej linii siłowni zewnętrznych?
Linia profesjonalna urządzeń przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz to kilkanaście różnych trenażerów, na których można przeprowadzić treningi siłowe wszystkich partii mięśniowych. Znajdziemy tutaj m.in. urządzenia do ćwiczeń górnych części ciała (m.in.: zestawy do wyciskania, trenażery mięśni ramion - tricepsów i bicepsów, trenażery klatki piersiowej - motyl i rewers motyla), urządzenia do ćwiczenia nóg i pośladków (np. trenażer wewnętrznych mięśni uda, mięśni czworogłowych i dwugłowych uda, trenażer mięśni pośladkowych, ud i łydek, martwy ciąg itp.) oraz urządzenia do ćwiczenia mięśni brzucha. Uzupełnieniem tych urządzeń będzie zadaszony zestaw do street workoutu.
Siłownie pod chmurką - zalety i wady
Siłownie plenerowe są w większości dostępne o każdej porze dnia i nocy, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Oznacza to, że trenować może absolutnie każdy, bez względu na godziny pracy, bądź nauki oraz grubość portfela. Nie musi również przejmować się dniami ustawowo wolnymi - tej siłowni nikt nam nie zamknie z powody tego, czy innego święta. Skąd będziemy wiedzieć, jak ćwiczyć? To proste! Na każdym urządzeniu umieszczona jest szczegółowa i czytelna instrukcja, która wyjaśnia w jaki sposób można użytkować dany sprzęt i które partie mięśniowe będą ćwiczone. Znajdziemy tutaj również informacje o tym, dla kogo dedykowane jest urządzenie (minimalna granica wieku).
Wady siłowni na dworze? Korzystając z siłowni zewnętrznych musimy pogodzić się z zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj jednak sprawdza się powiedzenie, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Wystarczy odpowiedni strój lub dopasowanie pory ćwiczeń do aktualnej pogody, by móc z urządzeń pod chmurką korzystać przez cały rok. W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w specjalną bieliznę i odzież termiczną, która skutecznie ochroni nasz organizm przed wychłodzeniem. Latem z kolei należy unikać ćwiczenia w najgorętszych momentach dniach, czyli w godzinach 11-14. Podczas upałów najlepszą porą na trening będzie wczesny ranek lub wieczór. Deszcz i śnieg? To tylko okresowe zjawiska, które należy po prostu… przeczekać! Wszystkie urządzenia, w które wyposażono siłownie zewnętrzne są w pełni odporne na wszelkie zjawiska atmosferyczne, w tym opady i graniczne temperatury.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Activeline z Lublina, wiodącemu producentowi siłowni zewnętrznych, który właśnie wprowadza na polski rynek urządzenia z profesjonalnej linii siłowni zewnętrznych.