Jednak, aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne osoba, która się o nie ubiega w danej chwili nie może podejmować żadnego zatrudnienia. - Jeżeli jest zatrudniona to musi zrezygnować z dotychczasowej pracy w celu podjęcia opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie może posiadać także prawa do emerytury, renty, czy zasiłku chorobowego, a także sama nie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności - informuje Anna Dziadosz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju. - Bardzo ważne jest to, iż osoba wobec której ubiegamy sie o świadczenie musi być osobą samotną - dodaje kierownik Anna Dziadosz.
Ponadto osoba, wobec której ubiegamy się o opiekę musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami dotyczącymi konieczności sprawowania opieki, bądź orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kto może ubiegać się o wsparcie? - W pierwszej kolejności o świadczenie pielęgnacyjne może ubiegać się rodzic, bądź dziecko osoby niepełnosprawnej. W dalszej kolejności o wsparcie mogą ubiegać się wnukowie, bądź dziadkowie osoby niepełnosprawnej jednak w przypadku gdy w rodzinie nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu, albo gdy ta nie jest w stanie sprawować opieki nad osobą niepełnosprawną - mówi kierownik Anna Dziadosz.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, np. czy dzieci osoby niepełnosprawnej mogą sprawować opiekę, organ przyznający może przeprowadzić wywiad.
Aby otrzymać świadczenia pielęgnacyjne, trzeba złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej przy Urzędzie Gminny bądź Miasta wniosek o to świadczenie. Do wniosku dołączyć należy kserokopię dowodu osobistego, orzeczenia o niepełnosprawności, dokumenty potwierdzające posiadany okres ubezpieczenia społecznego np. świadectwa pracy, oświadczenie dotyczące posiadania, bądź nie, ubezpieczenia zdrowotnego. Ośrodek może wymagać jeszcze innych dokumentów, w zależności od sytuacji rodzinnej. Dodatkowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju pokój nr 3 (parter budynku), w godz. 7.30 - 15.30 lub pod nr telefonu 84 686 20 17.
Należy podkreślić, że osoba, która rezygnuje z pracy na rzecz opieki nad członkiem rodziny nie jest pozbawiona prawa do emerytury. Odprowadzane są wobec niej składki. - Na podstawie art. 6 ust 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia składkowego i nieskładkowego, odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę, jednak nie dłużej niż przez 20 lat - dodaje kierownik.
W 2009 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju świadczenie pielęgnacyjne pobierało średnio 48 osób. Natomiast w 2010 r. liczba świadczeniobiorców wzrosła do 76 osób.