Partnerem aleksandrowskiej biblioteki w prowadzeniu projektu zostało Przedszkole "Leśne Skrzaty" w Aleksandrowie. Maluchom i rodzicom wyprawki i karty biblioteczne wręczyły kierownik biblioteki Justyna Bździuch i dyrektor przedszkola Marzena Krajewska. W trakcie spotkania z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który przypada na 29 września rodzice czytali dzieciom książkę "Franklin i książka z biblioteki". Opiekunowie uczestniczyli także w dyskusji na temat korzyści płynących z głośnego czytania dzieciom. Przedszkolaki w tym czasie bawiły się książkami - zabawkami w Kąciku Malucha. W drugiej części spotkania trzylatki pod opieką rodziców zapisały się do biblioteki i wypożyczyły książki, a w nagrodę otrzymały pierwsze naklejki do przyklejenia na swoje karcie.
Jak podkreśla w informacji Instytut Książki po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek" rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze wiersze dla…" oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.