W konkursie poetyckim wzięło udział kilkadziesiąt osób z województwa lubelskiego, m.in. z Lublina, Biłgoraja, Zamościa, Szczebrzeszyna, Józefowa, Zwierzyńca i wielu innych miejscowości. Swoje wiersze nadesłali także poeci z Krakowa i Płocka.
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu - organizatorzy konkursu, powołali skład jury tegorocznej edycji w następującym składzie:
Halina Ewa Olszewska z Biłgorajskiej Plejady Literackiej BCK - przewodnicząca jury
Marzena Stankiewicz - polonistka, metodyk ze Zwierzyńca
Elżbieta Jamroz - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie
Komisja łącznie zakwalifikowała do konkursu i oceniła 64 wiersze, i wyłoniła łącznie 9 laureatów. W kategorii szkół podstawowych: I miejsce - Wiktoria Polit z ZSPiG w Dąbrowicy.
II miejsce - Monika Studnicka ze Szkoły Podstawowej w Górecku Starym.
III miejsce - Magdalena Efler ze Szkoły Podstawowej w Łabuniach.
Kategoria szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne: I miejsce - Diana Bździuch z LO im. ONZ w Biłgoraju, związana z Biłgorajską Plejadą Literacką.
II miejsce - Sonia Plisikiewicz z III LO im. C.K. Norwida w Zamościu.
III miejsce - Katarzyna Jabłońska z ZSBiO w Biłgoraju.
Kategoria dorośli: I miejsce - Katarzyna Rabiega z Józefowa.
II miejsce - Anna Olejarczyk ze Zwierzyńca.
III miejsce - Ewa Bordzań z Biłgoraja, z Biłgorajskiej Plejady Literackiej.
Ponadto w każdej kategorii uczestnicy otrzymali wyróżnienia.
Tradycyjnie organizatorzy konkursu zachowali anonimowość uczestników podczas prac jury, które oceniało wiersze podpisane wyłącznie godłami. Tylko takie dopuszczono do konkursu. Dopiero 22 października organizatorzy ujawnili personalia laureatów i pozostałych uczestników.
Podczas uroczystości podsumowania konkursu, o jego znaczeniu edukacyjno - przyrodniczym, służącym prezentacji literackich talentów oraz promocji Roztocza mówili: Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego i Aneta Ukalska, reprezentująca Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN.
Przewodnicząca jury, poetka Halina Ewa Olszewska powiedziała, że wszystkie utwory nadesłane na konkurs posiadają wysokie walory literackie, a wśród nich niektóre szczególnie zachwyciły pięknem formy i treści. Za te najwyżej ocenione przyznano nagrody.
Na uroczystość zaproszono wszystkich poetów, którzy wzięli udział w konkursie. Wielu z nich recytowało swoje wiersze, zanim ogłoszono werdykt jury.
Po pamiątkowej sesji fotograficznej, organizatorzy konkursu zaprosili wszystkich obecnych do obejrzenia niezwykłej wystawy, zajmującej niemalże całe piętro siedziby Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mistrzowska scenografia, efekty multimedialne, walory akustyczne, fotografie, eksponaty zwierząt, ptaków, ryb, gadów i roślin, przedstawiają zwiedzającym jak żywy świat fauny i flory Roztocza, począwszy od okresu kredowego z dinozaurami, po współczesność.
Wystawa składa się z 11 dioram, przedstawiających 17 charakterystycznych dla RPN środowisk, które obrazują przeobrażający się świat przyrody na przestrzeni milionów lat. Ryk walczących zwierząt, odgłosy wilczej watahy, rżenie koników polskich, śpiew ptaków, polujące sokoły i wiele winnych gatunków fauny i flory, właściwie wszystkie z roztoczańskiej ziemi znajdują się na tej wystawie.
Wystawa "Przyroda Roztoczańskiego Parku Narodowego" funkcjonuje od 1 stycznia 2010r. Stanowi wielką atrakcję zarówno dla turystów jak również wiele szkół przywozi tu swoich uczniów.
Bez wątpienia urok Roztocza uczy szacunku do przyrody i rozwija poetycką wenę, czego doświadczamy czytając wiersze, pokłosie kolejnych konkursów poetyckich w RPN. Złota jesień w Zwierzyńcu z Kościółkiem na wodzie, dostarcza niezwyczajnych wrażeń. Sam widok jest poezją.