Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2018.07.01 14:29 | aktualizacja: 2018.07.01 14:41

Wypędzeni z domów. Niezapomniani

75 lat temu, podczas II wojny światowej, doszło do akcji masowych wysiedleń. Takiego losu nie uniknęli także mieszkańcy Tarnogrodu i okolic. Dziś, 1 lipca, uczczono ich pamięć.
Wypędzeni z domów. Niezapomniani
Wypędzeni z domów. Niezapomniani

Podczas II wojny światowej miała miejsce pacyfikacja Zamojszczyzny, tragiczny los nie ominął mieszkańców Tarnogrodu i okolic, którzy zostali wypędzeni z własnych domów i wywieziono do obozów zagłady. - Akcja pacyfikacyjna była jednym z ważnych punktów polityki Hitlera, dążącego do zaprowadzenia nowego porządku , zaspokajającego mocarstwowe ambicje. Planowano wysiedlić na Syberię 50 mln Polaków Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Czechów, na terenach krajów podbitych przez III Rzeszę wysiedlonych z miejscowej ludności zamierzano stworzyć obszary kolonizacyjne dla Niemców. Jako pierwsi mieli opuścić swój kraj Polacy. W 1943 Niemcy rozpoczęli wysiedlanie mieszkańców powiatu biłgorajskiego, wysiedlono kolejno okoliczne wsie: Majdan Nowy, Smólsko, Różaniec, Luchów Dolny i Górny, Kreszów i Hutę Krzeszowską. W ramach akcji Werwolf okupanci dokonywali zasiedleń ludnością niemiecką, ale również przesiedleń Ukraińców - opowiadała historię sprzed 75 lat historyk Wanda Fusiarz.

Wysiedlenie odbywało się zawsze wg jednego schematu - nad ranem otaczano wsie, a mieszkańcom nakazywano stawienie się we wskazanym miejscu, często pozwalano wziąć ze sobą rzeczy osobiste, jedzenie.

30 czerwca 1943 r. hitlerowcy wysiedlili mieszkańców Tarnogrodu - Polaków - do obozów przejściowych, a następnie wywieźli na przymusowe roboty do III Rzeszy. Wojna znacznie zmieniła miasto na niekorzyść, a szczególnie liczbę mieszkańców. Zmniejszyła się ona jeszcze bardziej po 1944 r., kiedy to miejscowi Ukraińcy wyjechali do ZSRR. W efekcie w 1946 r. Tarnogród liczył zaledwie 2,2 tys. mieszkańców.

Dziś, w niedzielne przedpołudnie, 1 lipca, uczczono pamięć wysiedlonych. Delegacje wraz z Tarnogrodzką Orkiestrą Dętą przeszły przed pomnik znajdujący się na Rynku, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy św., a na zakończenie w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury młodzież szkolna zaprezentowała program patriotyczny. Goście mogli także posłuchać koncertu w wykonaniu Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej.

Wydarzenie zorganizowali: burmistrz Tarnogrodu, Stowarzyszenie Kombatantów RP i Osób Represjonowanych Koło w Tanogrodzie oraz Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 5911
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
1c2-562
~ Malwina   "Zmniejszyła się ona jeszcze bardziej po 1944 r., kiedy to miejscowi Ukraińcy wyjechali do ZSRR."
Wyjechali tak samo jak samo jak Żydzi do Oświęcimia czy Polacy do Kazachstanu, czyli zostali wysiedleni siłą, a nie wyjechali. Kto to pisał?
1 lipca 2018
+2
-0
784-94a
~ seba   Panowie w mundurach nie róbcie obciachu dwóch w brązowych butach , a jeden w jakichś ,,traperach,, ,wstyd. Pozdrawiam.
1 lipca 2018
+3
-0
fdf-6f8
~ seba  do ~ Wyborca   Twoim idolem zapewne jest Bierut,Gomułka,Cyrankiewicz itp..Pozdrawiam.
1 lipca 2018
+2
-2
f60-04d
~ pamięć   1 lipca także pacyfikacja Bukowiny i wiele innych miejscowości z okolic Tarnogrodu. Masowe wysiedlenia na Zamojszczyźnie - dramat nie do zapomnienia.
1 lipca 2018
+3
-0
716-57b
~ Wyborca   Coraz bliżej do wyborów samorządowych to i coraz więcej ceremoniałów rozmaitych i rocznic. Współczuję uczniom wyganianych na te spędy, lokalne kacyki chcą ich przerobić na PIS-lamistów z łbem odwróconym do tyłu i idących po omacku ku przyszłości. To tak jak ich prowodyr Kaczor. Co miesiąc poprawiają sPIS-kowcy niedorobione ustawy o sądach, samorządach, wyborach i o II wojnie światowej. Wycofują się, zmieniają, płaszczą przed rządem Izraela ale mówią, że się nie cofają tylko idą naprzód z głową do przody, ale nogami idą do tyłu jak rak, albo jak feldmarszałek Paulus pod Stalingradem. Mimo tego, że ***** z pod Stalingradu i się wycofywał to twierdził, że tylko przegrupowuje Wermacht i zaraz ruszy do przodu. Identycznie jak napoleoński Kurdupel z Nowogrodzkiej.
1 lipca 2018
+5
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 15:02 Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.
dzisiaj, 17:23 Biłgoraj
Zdarzenie drogowe w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 13:29 Biłgoraj
Nabór na stanowisko nadleśniczego
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl