W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów odbywają się konkursy, rajdy rowerowe, koncerty. Jest jeszcze jeden wyjątkowy sposób na podkreślenie wagi tego wydarzenia - próba ustanowienia rekordu Polski w ilości par wspólnie tańczących poloneza. Taka propozycja padła ze strony Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.
Do akcji przyłączyły się także placówki z terenu objętego działaniem kuratorium, także te z powiatu biłgorajskiego. - Do lokalnych prób ustanowienia rekordu zgłoszeni zostali uczestnicy - uczniowie, nauczyciele, rodzice i przedstawiciele lokalnych władz z szesnastu powiatów - zamojskiego, tomaszowskiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego, lubartowskiego, puławskiego, ryckiego, łukowskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, lubelskiego, chełmskiego, bialskiego, lubartowskiego, krasnostawskiego i kraśnickiego. Wśród zgłoszonych lokalizacji są m.in.: Zamość, Lublin, Tomaszów Lubelski, Zwierzyniec, Chełm, Szczebrzeszyn, Hrubieszów, Biłgoraj, Puławy, Ryki - informuje Kuratorium Oświaty w Lublinie.
W piątkowe przedpołudnie, 8 czerwca, na terenie Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Błgoraju zebrały się przedszkolaki z 6 placówek: Przedszkola Samorządowego Nr 1, Przedszkola Samorządowego Nr 2, Przedszkola Samorządowego Nr 3, Przedszkola Integracyjnego "Bambini", Domek Przedszkolaka i przedszkola w Aleksandrowie.
Łącznie było aż 109 par. Maluchy tańczyły przez 7 minut, ale kroków uczyły się znacznie dłużej. - Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia sumiennie, wydaje się, że jest to prosty taniec, ale tak nie jest. Przez kilka tygodni dzieci ćwiczyły z instruktorem, a dziś zaprezentowały efekty tej pracy. Myślę, że poradziły sobie doskonale - mówi Małgorzata Kozera, dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Biłgoraju.
Poza przedszkolakami tańczyli także uczniowie podstawówek, gimnazjaliści, a nawet licealiści. Wszyscy tańczyli do tego samego utworu, czyli Poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara, a wykorzystanego w filie Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz".
- Projekt Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości to przedsięwzięcie, które uzyskało zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego "Niepodległa", ponieważ zachęca uczestników do aktywnego włączania się w świętowanie setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz wzmacnia poczucie wspólnoty obywatelskiej - integruje uczniów, nauczycieli, rodziców oraz lokalną społeczność - wyjasnia Kuratorium Oświaty.
Jest duża szansa na pobicie rekordu, który dotychczas należał do powiatu cieszyńskiego, gdzie zatańczyło 512 par. Werdykt poznamy niebawem.
Wydarzenie Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości odbywa się pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego - Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty - Teresy Misiuk.