Sejmik Samorządów Uczniowskich Powiatu Biłgorajskiego odbywa się już od 14 lat. Obecnie nosi imię zmarłej dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Biłgoraju Celiny Ćwikły. W wydarzeniu chodzi o spotkanie samorządów szkolnych gimnazjów z terenu powiatu biłgorajskiego, ale także wymianę doświadczeń w zakresie realizacji działań opartych na demokracji szkolnej oraz rozwijanie postaw demokratycznych. Samorządy szkolne wybierają w sposób demokratyczny marszałka i prezydium, przygotowują wspólnie uchwał ę, która przyjęta przez ogół zgromadzenia stanowi zadanie do dalszej realizacji w szkołach.
W tym roku Sejmik poświęcony był stuleciu niepodległości państwa polskiego, jak również 440. rocznicy powstania Biłgoraja.
- To wyjątkowa okazja do refleksji nad znaczeniem słowa "wolność" w wymiarze globalnym, lokalnym i osobistym. Okazja do modelowania przez młodych ludzi systemu wartości, opartego na wiedzy, wzorcach postaw postaci historycznych oraz krytycznym spojrzeniu na indywidualną rolę każdego człowieka w tworzeniu różnych wymiarów wolności, której następstwem jest niepodległość państwa - mówił dyrektor Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej Maciej Buczek i dodał: - Cieszę się, że uczestnicy Sejmiku, a za ich pośrednictwem społeczności szkolne podejmują trudne zadanie uświadamiania sobie odpowiedzialności w byciu wolnym człowiekiem. Każda debata wymaga rzetelnym podstaw merytorycznych.
Wtorkowe spotkanie otworzyły prelekcje zaproszonych gości: burmistrza Janusza Rosłana, który opowiadał o zasadach funkcjonowania samorządu lokalnego w kontekście 440. rocznicy powstania Biłgoraja oraz dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Doroty Skakuj, która opowiadała o dążeniach niepodległościowych na Ziemi Biłgorajskiej.
Częścią wydarzenia była także gra terenowa "Wolność - Niepodległość - Samorządność", rozstrzygnięto także konkurs plastyczny o tematyce niepodległościowej. Na zakończenie Sejmiku zaplanowano odczytanie i głosowanie nad uchwałą.