"Naród bez historii, naród bez dziejów, naród bez przeszłości stanie się wkrótce bezdomnym, narodem bez przyszłości" - ta myśl kard. Stefan Wyszyńskiego bardzo mocno podkreśla jak ważne jest przekazywanie i kultywowanie dziedzictwa.
Te piękne słowa patrona aleksandrowskiego gimnazjum otworzyły Aleksandrowską Biesiadę z Dziedzictwem pod patronatem honorowym Wójta Gminy Aleksandrów, która odbyła się 19 października bieżącego roku w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Zorganizowały ją Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny. Współorganizatorami były także instytucje: Urząd Gminy Aleksandrów, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Świetlica Środowiskowa PCK i Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie. Impreza była podsumowaniem całości działań prowadzonych od października 2009 r. do chwili obecnej w ramach projektu "Zachować Dziedzictwo".
Zgromadzona publiczność (uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, mieszkańcy Aleksandrowa) obejrzała na początku scenkę obyczajową "Kiszenie kapusty" w wykonaniu kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich. Potem panie zaprosiły dzieci i młodzież do udziału w konkursach nawiązujących do dawnych tradycji. Można było łuskać groch, czy ubijać ziarno w stępie. Konkursy bardzo się spodobały, bo w górze był las rąk ochotników do udziału w nich. Następnie rozpoczęły się podsumowania konkurów o tematyce regionalnej ("Jak powstał Aleksandrów?", "Jak dawniej...", "Nasze korzenie", "Jak zwyczaj mówi...", "Aleksandrowskie pejzaże", "Kulasza i inne specjały", "Zachować dziedzictwo"). Dla wszystkich laureatów i całej publiczności wystąpił Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy " w strojach biłgorajsko - tarnogrodzkich, Zespół Wokalny "Piccolo" ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Krystyna Żmuda zaprezentowała także swój wiersz mówiący o historii i tradycji Aleksandrowa.
Oprawę całej uroczystości stanowiły wystawy fotografii "Aleksandrów w starej fotografii", "Aleksandrowskie krajobrazy" oraz rękodzieła ludowego. Na zakończenie zostały wręczone podziękowania instytucjom i indywidualnym osobom, wspaniale zaangażowanym w realizację projektu, który był częścią konkursu "Pielęgnując przeszłość, tworzymy przyszłość" ogłoszonego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju.
Impreza zakończyła się wspólną biesiadą przy serze ze śmietaną i racuchach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie.