Celem konfrontacji jest przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania teatrem, ale także dbałość o kulturę słowa, kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw twórczych oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości.
W przeglądzie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Biłgoraj, a organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.
W tym roku odbyła się dziewiąta edycja Międzyszkolnych Konfrontacji Teatralnych, które organizowane są w Szkole Podstawowej w Smólsku. Wszystkich gości witała dyrektor GOK Celina Skromak. - Teatr wszechstronnie rozwija, uczy wrażliwości i sprawia, że świat staje się ciekawszy, a życie bogatsze w przeżycia i doznania. Jest idealnym sposobem wyrażania uczuć i zaspokaja indywidualne potrzeby człowieka, takie jak potrzebę doznawania przeżyć, potrzebę twórczości, potrzebę ekspresji. Uczestnictwo w spektaklu powoduje wrastanie człowieka w kulturę, co z kolei może dawać poczucie więzi z przeszłością kulturalną społeczeństwa. Jest też nosicielem określonych treści, czasem niekoniecznie łatwych w odbiorze, ale dzięki temu pomaga kształtować właściwe postawy życiowe - podkreśliła. - Teatr należy do sztuk złożonych, ponieważ mamy tutaj do czynienia z kilkoma rodzajami tworzywa: słowo, barwa, dźwięk, taniec, światło, ruch sceniczny, mimika. Spektakl teatralny jest syntezą tych wszystkich sztuk - dodała dyrektor Skromak.
W tegorocznych konfrontacjach udział wzięli uczniowie:
- ze szkoły w Bukowej i uczniów z Zamiejscowego Oddziału w Ciosmach
- ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej
- ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy
-ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie
- ze Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie
- ze Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym
- z Zespołu Szkół w Soli
- ze szkoły w Starym Bidaczowie
- ze Szkoły Podstawowej w Smólsku.
Telematyka spektakli była dowolna, a czas trwania każdego przedstawienia określono na ok. 20 min. Młodych aktorów oceniały Maryla Olejko i Lidia Grabowska. Ocenie podlegały: kultura żywego słowa, gra aktorska, scenografia i kostiumy, oprawa muzyczna, oryginalność scenariusza, ogólne wrażenie artystyczne.