Do czego wykorzystamy myjkę ciśnieniową?
Myjka ciśnieniowa pozwala nam w szybki i łatwy sposób pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń. Wykorzystuje bowiem energię strumienia wody. Urządzenie wytwarza bowiem wysokie ciśnienie, sięgające nawet 130 barów. Co więcej, używając myjki ciśnieniowej pozytywnie wpływamy na środowisko. Zużywa ona bowiem znacznie mniej wody niż standardowy wąż podłączony do domowej sieci.
Chociaż wydawać by się mogło, iż myjka ciśnieniowa służy jedynie do mycia samochodu, możemy ją wykorzystać także na wiele innych sposobów. Za jej pomocą wyczyścimy między innymi elewacje i fasady domów, ogrodzenia, kostkę brukową, płytki tarasowe oraz narzędzia. Zwykle jednak musimy zastosować specjalne preparaty czyszczące, które ułatwią usunięcie brudu z tych powierzchni.
Jeżeli myjka ciśnieniowa ma mieć uniwersalne zastosowanie, warto zadbać o to, aby była wyposażona w regulację strumienia ciśnienia. Wówczas będziemy w stanie dostosować je do czyszczonego materiału, dzięki czemu nie uszkodzimy mytej powierzchni.
Jak wybrać odpowiednią myjkę?
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych myjek ciśnieniowych. Przy wyborze tej właściwej możemy kierować się renomą producenta, walorami użytkowymi sprzętu czy też ceną. Podpowiadamy, jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się najlepiej.
Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego następujące parametry:
moc - parametr ten informuje głównie o zużyciu prądu. Oczywiście wpływa ona na wysokość ciśnienia roboczego, jednak aby można było uzyskać jego optymalne wartości, wymagana jest odpowiednia konstrukcja lancy. Myjki z niższej półki cenowej osiągają moc 1200-1600 W, te lepszej jakości - nawet 2,5-3 kW.
ciśnienie robocze i maksymalne - wybierając myjkę ciśnieniową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej ciśnienie robocze, czyli uśrednioną wartość ciśnienia, jaką generuje pompa myjki. Wybierać możemy z dosyć szerokiego zakresu - od 65-170 bar. Do użytku domowego wystarczy ciśnienie od 65 do 130 barów.
zestaw dysz i szczotek - każda myjka wyposażona jest w lancę ciśnieniową. Akcesorium to ma uniwersalne zastosowanie i pozwala dotrzeć z wodą nawet w trudno dostępne miejsca. Nie zawsze jednak jest wystarczająca, dlatego przy wyborze myjki warto zwrócić uwagę, czy jej producent oferuje także inne końcówki robocze.
Szczególnie przydatna okazać może się dysza rotacyjna. Daje ona możliwość skierowania strumienia wody pod ostrym kątem, co wręcz wyrywa zabrudzenia. Zastosować możemy również szczotki i pianownice, które zwiększą skuteczność mycia.
długość węża - jest szczególnie istotna, jeśli chcemy myć powierzchnie w znacznej odległości od źródła wody. Gdy decydujemy się na wąż dłuższy niż 5 metrów jego przenoszenie może być kłopotliwe. Warto wówczas wybrać urządzenie, które jest wyposażone w bęben, na który można nawinąć wąż, gdy nie korzystamy z jego maksymalnej długości.
zbiornik na detergent - część myjek ciśnieniowych przystosowana jest do współpracy z chemicznymi środkami czyszczącymi, co ułatwia mycie powierzchni. Takie urządzenie musi być wyposażone w zbiornik na detergent. Przy zakupie tak skonstruowanej myjki warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika oraz to, czy jest przeźroczysty. Wówczas łatwiej będzie nam kontrolować zużycie środka. Jeśli pojemnik nie będzie potrzebny, można go zdemontować.
wydajność (podawanie wody) - zwykle oscyluje ona w przedziale od 300-600 litrów na godzinę. Nie wpływa bezpośrednio na efektywność mycia, gdyż wiąże się głównie z konstrukcją myjki, jednak warto o tym wspomnieć.
maksymalna temperatura dopływającej wody - dostępne na rynku urządzenia zwykle dostosowane są do temperatury wody sięgającej 40-50o Celsjusza. Znajdziemy jednak również modele, które wytrzymują do 60o Celsjusza. Pamiętajmy o tym, aby nie przekraczać tego parametru, gdyż grozi to uszkodzeniem elementów myjki.
dodatkowe wyposażenie - to wszelkiego rodzaju kółka i uchwyty, które ułatwiają przenoszenie myjki i pozwalają na komfortowe korzystanie z niej podczas mycia zróżnicowanych powierzchni.
Myjka ciśnieniowa to urządzenie o szerokim zakresie zastosowania. Posłuży nam ona nie tylko do mycia samochodu, ale również narzędzi, kostki brukowej czy też płytek. Warto zatem zadbać o to, aby wybrany model miał jak najlepsze parametry użytkowe. Wówczas będzie można go stosować do różnych powierzchni.