Umieszczenie urządzenia AED w Urzędzie Miasta Biłgoraj ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Biłgoraja, szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia z powodu choroby lub wypadku. Statystyki wskazują, że do nagłego zatrzymania krążenia w Europie dochodzi ok. 700 tys. razy rocznie. Do 8 min. w mieście zajmuje dotarcie służbom ratowniczym do poszkodowanego, natomiast dojazd do poszkodowanego poza miastem to ok.15 min. Od 7 do 10 min. od nagłego zatrzymania serca bez RKO i defibrylacji doprowadza do śmierci. Przywrócenie w ciągu 4 min. akcji serca może uchronić poszkodowanego od nieodwracalnych zmian w mózgu. Przeżywalność w nagłych wypadkach może zwiększyć defibrylator AED.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED (ang. Automated External Defibryllator) to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji (defibrylacja jest to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii). W razie potrzeby AED wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Defibrylator jest prosty w użyciu i mogą obsługiwać go osoby nie mające wykształcenia medycznego. Defibrylator po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim i podpowiada po kolei co należy zrobić. Pomaga również przy samej reanimacji podając odpowiednie tempo prowadzenia ucisków.
Dostępność defibrylatorów zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie poszkodowanego. Jak wynika z badań, wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, natomiast jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.
Na szkolenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.