Rodzinny Dom "Puchatek" jest rodzinną formą opiekuńczo - wychowawczą powołaną dla zapewnienia dziecku pozbawionemu częściowo lub całkowicie opieki rodziców, czasowej całodobowej opieki, kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych, opieki i wychowania do czasu przejścia do docelowej formy opieki tj.: powrotu do rodziny naturalnej, umieszczenia w rodzinie adopcyjnej, rodzinie zastępczej długoterminowej, lub w jednej z Wiosek Dziecięcych.
- Pierwszy "Puchatek" funkcjonuje już od 8 lat, drugi rozpoczął swoje działanie 15 września, wtedy też przyjęliśmy pierwsze dzieci, na razie jest 5 dzieci, ale docelowo ma być ich 10. W najbliższym czasie przyjmiemy kolejną trójkę, więc małych mieszkańców "Puchatka" będzie już 8 - powiedziała Agnieszka Lembrych lider Rodzinnego Domu "Puchatek II".
Do Rodzinnego Domu "Puchatek" przyjmowane są dzieci zdrowe fizycznie i psychicznie w wieku od 1 roku do 8 lat. Również bywa tak, że do placówki trafiają znacznie mniejsze dzieci. Obecnie w biłgorajskim "Puchatku" przebywa m.in. kilkunastomiesięczne niemowlę.
W pierwszej kolejności przyjmowane są rodzeństwa z rodzin wielodzietnych zgodnie z zasadami obowiązującymi w SOS Wioskach Dziecięcych o nie rozdzielaniu rodzeństw. W takich przypadkach mogą być przyjęte dzieci nieco starsze, jeśli mają rodzeństwo w wieku 8 lat i mniej.
- Jest on bardzo potrzebny chociażby z tego względu, że tu znajdują swoje miejsce dzieci, których sytuacja prawna jest nieunormowana. Jest to forma przejściowa, stąd dzieci mogą trafić z powrotem do rodziny biologicznej lub do adopcji. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie, bardziej korzystne dla rozwoju małego człowieka niż pobyt chociażby w dotychczasowych warunkach - dodała Agnieszka Lembrych.
Trzeba przyznać, że dzieci mają doskonałe warunki do życia. Ich tymczasowy dom ma powierzchnię 240m2 i składa się z następujących pomieszczeń: 8 pokoi dla dzieci, 1 duży pokój - świetlica, 1 pokój służbowy, jadalnia, spiżarnia, kuchnia, sanitariaty oraz pralnia.
RD "Puchatek" zapewnia zaspokajanie potrzeb życiowych dziecka zgodnie z ustalonymi standardami usług opiekuńczo-wychowawczych, zaspokaja indywidualne potrzeby dziecka, m. in. potrzeby bytowe, rozwojowe, w tym: emocjonalne, społeczne, religijne, a także zdrowotne i dotyczące kształcenia, umożliwia mu wyrównywanie opóźnień szkolnych i kontynuowanie nauki na odpowiednim poziomie.
Ale wychowawcy dbają nie tylko o najmłodszych. Często najlepszym rozwiązaniem jest powrót dziecka do rodziny biologicznej, dlatego też pracownicy Wioski robią wszystko, by przygotować rodziców i nauczyć ich jak poprawnie dbać o dziecko. - Zdarzały się już takie sytuacje, w których dziecko powróciło do swojej rodziny, niestety nie były to zbyt częste przypadki. Tak naprawdę to jest nasz główny cel, bo każde dziecko najbardziej potrzebuje dobrych rodziców - podsumowała Agnieszka Lembrych.