Źródło dochodu - dlaczego trzeba je wykazać?
Zapoznając się z wymaganiami firm pożyczkowych często możemy natrafić na obowiązek wykazania źródła dochodów. Część firm pożyczkowych wymaga specjalnego zaświadczenia o zarobkach, dla innych niezbędny jest jedynie wyciąg z konta bankowego, który udowodniłby, że środki wpływają cyklicznie. Dlaczego jednak wykazanie dochodów jest zazwyczaj koniecznością?
Pożyczkodawcy mają wiele sposobów na weryfikację klienta przy pożyczce online. Stosują je w celu pewnego zabezpieczenia. Firmy pożyczkowe w ten sposób zyskują pewność, że potencjalny pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jeżeli środki na konto wpływają regularnie, prawdopodobnie klient nie będzie mieć większych problemów ze spłatą pożyczki.
Co ważne, na takim rozwiązaniu zyskuje również pożyczkobiorca. Firmy pożyczkowe m.in. na podstawie dochodów, oceniają zdolność kredytową danej osoby. Następnie proponują taką kwotę pożyczki, która według nich nie sprawi pożyczkobiorcy większych problemów w spłacie.
Podsumowując pożyczkodawcy zależy na tym, żeby klient nie zaciągnął większej sumy, niż będzie w stanie spłacić. Dzięki temu chroni klienta przed poniesieniem dodatkowych kosztów wynikających z przedłużenia ostatecznego terminu spłaty.
Pożyczka na umowę zlecenie, umowę o dzieło, umowę o pracę
Wielu pożyczkodawców wychodzi z założenia, że najlepszy klient to taki, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę - najlepiej na czas nieokreślony. Umowa ta podlega pod Kodeks pracy i jest jedną z najbardziej pożądanych. Gwarantuje stałość otrzymywanych dochodów na konto. Co więcej, nawet w sytuacji, w której jedna ze stron zdecyduje się rozwiązać umowę, pracownik ma okres wypowiedzenia, a czasem nawet otrzymuje odprawę finansową.
Banki, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, nie są tak skore do udzielania kredytów czy innych zobowiązań finansowych na inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę. Obecnie firmy pozabankowe w tej kwestii są mniej restrykcyjne i honorują również inne umowy. Mają możliwość w inny sposób sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnego klienta.
Instytucje pozabankowe decydując się na udzielenie zobowiązania na podstawie dochodów z umowy zlecenie lub umowy o dzieło podejmują większe ryzyko. Wspomniane umowy nie podlegają pod Kodeks pracy, a jedynie pod Kodeks cywilnoprawny. Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem z dnia na dzień, bez okresu wypowiedzenia. Osoba zwolniona pozbawiona środków może mieć zatem problem ze spłatą pożyczki. Mimo to w internecie roi się od ofert pożyczkodawców, w których dochód wynikający z tytułu umowy zlecenie jest również akceptowany.
Świadczenia emerytalne i rentowe - co jeszcze wlicza się w dochód?
Niektóre firmy pożyczkowe akceptują również dochody inne niż z tytułu wspomnianych wcześniej umów, tj. świadczenia emerytalne i rentowe. Często dla emeryta pozabankowe instytucje finansowe to jedyne rozwiązanie. Regularne otrzymywanie należności z ZUS czy innych podmiotów może być doskonałym udokumentowaniem tego, że spłata pożyczki nie powinna sprawić problemów oraz znacząco odbić się na domowym budżecie.
Co warte podkreślenia, część firm pożyczkowych honoruje również alimenty, przykładowo od byłego małżonka. Taka należność wpływa na konto regularnie, dzięki czemu jest dobrym zabezpieczeniem dla pożyczkodawców.
Własna działalność gospodarcza, czyli inne źródła dochodów
Dla wielu pożyczkodawców oprócz wcześniej wspomnianych świadczeń, dobrym źródłem dochodu może być również własna działalność gospodarcza. Warto pamiętać, że podczas weryfikacji pożyczkodawca od takiej osoby może wymagać dodatkowych dokumentów - na przykład zaświadczenia o cyklicznym odprowadzaniu składek ZUS lub KRUS.
Część pożyczkodawców akceptuje również dochody z dzierżawy gruntu, najmu lokalu czy kontraktu.
Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach - czy to możliwe?
Firmy pożyczkowe tworzą coraz atrakcyjniejsze oferty. Wychodząc naprzeciw oczekiwań klientów, oferują szybkie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Zamiast specjalnego potwierdzenia dotyczącego zatrudnienia, wymagają jedynie wyciągu z konta dokumentującego regularne wpływy.
Z kolei niektórzy pożyczkodawcy oferując szybkie pożyczki na dowód wymagają poręczyciela, tzw. żyranta. W sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie spłaci zaciągniętego zobowiązania w określonym wcześniej terminie, obowiązek ten przechodzi na wspomnianego poręczyciela.