Tarnogród już po raz 34. na trzy dni stał się stolicą teatrów wsi polskiej. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej rozpoczęła się w piątkowe popołudnie, 13 października.
Uczestników oraz publiczność powitał i uroczystego otwarcia sejmiku tradycyjnie dokonał burmistrz Eugeniusz Stróż . Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. dyrektor TOK i komisarz sejmiku Renata Ćwik, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Halina Drozd oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch. Wydarzenie poprowadził Jan Zdzarski.
- Kultura ludowa stanowi podstawę kultury narodowej, jest jej podstawowym wyznacznikiem. Cieszę się, że tradycja organizacji sejmików jest kultywowana i życzę organizatorom, by trwała przez kolejne lata. - mówił Andrzej Szarlip z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Tegoroczny sejmik wpisał się w obchody 450-lecia lokacji i uzyskania praw miejskich. Z tej okazji wybito okolicznościową monetę, a tanogrodzka młodzież odegrała scenkę historyczną przedstawiającą nadanie aktu lokacji.
W piątek na deskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury wystąpiły zespoły: Janowiacy z Janowa Lubelskiego, Jarzębina z Paszenek oraz Zespół Obrzędowy z Hańska.
W sobotę zaprezentują się: Teatr Obrzędowy "Witkowiacy" z Witkowa, Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin, Grabowianki z Grabowa nad Wisłą, Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej, Teatr Sioło z Rakszawy, Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, Teatr "Zza Boru" z Zaboru i Dziecięcy Zespół Góralski Zornica z Zakopanego.
W niedzielę przed południem, na zakończenie sejmiku wystapią: Zespół Teatralny Antrakt z Bielska Podlaskiego oraz Zespół Jamniczanki z Jamnicy.
Występy teatrów wiejskich ocenia Rada Artystyczna w składzie: teatrolog prof. Lech Śliwonik, etnomuzykolog prof. dr hab. Piotr Dahlig, folklorysta i kulturoznawca dr hab. Katarzyna Smyk, reżyser dr hab. Edward Wojtaszek oraz reżyser dr hab. Bożena Suchocka.
Prezentacjom zespołów towarzyszą zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną i wystawy fotograficzne.