Rodzaje zapalenia pochwy oraz objawy
Najczęściej spotyka się bakteryjne oraz grzybicze zapalenie pochwy. Poza tym niektóre panie dotyka także zapalenie pochwy rzęsistkowe, jak również chlamydia. Wszystkie te przypadki wymagają leczenia, ponieważ nieleczone objawy mogą się nasilać, a stan zapalny przenosić się na inne organy takie jak macica, jajowody, czy jajniki. W skrajnych przypadkach taka sytuacja prowadzi do bezpłodności. Objawy to przede wszystkim pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, ból podczas stosunku, ale też upławy, które są różne w zależności od przyczyn zapalenia.
Jak leczyć zapalenie pochwy?
Na pewno konieczna jest kontrola lekarska oraz sprawdzenie przyczyny zakażenia. Od tego bowiem uzależniony jest rodzaju leku, który przepisuje się pacjentce. Na zapalenie grzybicze pochwy ginekolog przepisze lek przeciwgrzybiczy, czasem zarówno dopochwowo, jak i doustnie. Natomiast w niektórych przypadkach, na inne rodzaje zapalenia stosuje się także antybiotyki. Wiele osób, zanim uda się do lekarza, szuka informacji na temat swojej dolegliwości w internecie. Owszem, w celu rozeznania się można po taką wiedzę sięgać choćby na portalu http://dolecz.pl/, natomiast i tak należy zwrócić się do specjalisty.
Jak wystrzegać się tego typu zapaleń?
Wspomniane dolegliwości, szczególnie grzybicze mają tendencję do nawracania, dlatego kluczową sprawą jest unikanie sytuacji, mogących powodować ponowne zakażenie. Na co uważać? Warto zwrócić szczególną uwagę na zasady higieny, czyli podmywanie się od przodu ku tyłowi, używanie jednego ręcznika do miejsc intymnych oraz częste jego zmienianie. Trzeba także być czujnym w toaletach publicznych, gdzie jest mnóstwo zarazków i bakterii, które mogą być źródłem zakażenia. Zaburzenie naturalnego pH pochwy może się również skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dzieje się tak na przykład na skutek używania sztucznych, pachnących żeli, czy mydeł do kąpieli. Warto zaopatrzyć się w specjalne płyny do higieny intymnej, które mają odpowiednie pH.
To tylko skrót najważniejszych informacji na temat tego typu zapaleń, po więcej warto zajrzeć na http://dolecz.pl/zapalenie-pochwy-jak-je-rozpoznac-i-wyleczyc/. Co ważne, nie lekceważmy pierwszych objawów, ponieważ im szybciej zaczniemy przeciwdziałać, tym łatwiej uporamy się z przypadłością.