1. Sprawdź sumę ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia określa, jaką maksymalną kwotę otrzyma się w przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu. Jeżeli suma jest równa 50 tys. złotych, to ubezpieczony otrzyma ją, gdy auto będzie wymagało zezłomowania na skutek wypadku. Jeśli zniszczenia pojazdu będą mniejsze, wysokość odszkodowania będzie wyliczana procentowo. Powinno się wybierać AC z sumą ubezpieczenia odpowiadającą wartości pojazdu, gdyż niższa suma będzie sprawi, że pokrycie szkód będzie niemożliwe, a zbyt wysoka - niepotrzebnie podniesie składkę na polisę.
2. Zapoznaj się z ofertami zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych
Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe często odmawiają sprzedaży AC dla aut zabytkowych. W takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertą zagranicznych ubezpieczalni, np. https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/. Kupno polisy za granicą jest możliwe, gdyż ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.
3. Określ, jak często jeździsz samochodem
Niewielu kierowców użytkuje swoje oldtimery na co dzień. Większość posiada drugi samochód, a auto zabytkowe wykorzystuje jedynie sporadycznie. Jeżeli należy się do grona osób, które przez większość czasu garażują auto, powinno się wybrać ubezpieczenie z limitem kilometrów. Jest ono znacznie tańsze niż polisa bez limitu kilometrów, obowiązująca przez cały rok.
4. Sprawdź listę wyłączeń odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego
Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem powinno się sprawdzić, jaka jest lista wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to lista zdarzeń, jakie sprawiają, że zakład ubezpieczeniowy odmówi kierowcy wypłaty odszkodowania z AC. Aby uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, mimo że powinien to zrobić, warto zamontować w samochodzie zabytkowym kamerę, np. https://www.visiontrack.com/.
5. Określ dodatkowe potrzeby
Podczas wybierania oferty ubezpieczenia dla oldtimera powinno się określić, jakiej dodatkowej ochrony się potrzebuje. Może być to ochrona na wypadek zniszczenia auta wypożyczonego na ślub czy też ochrona przedniej szyby pojazdu. Wybór rozszerzenia polisy należy do ubezpieczającego.