Goraj istniał już pod koniec XII wieku, a nawet jak niektóre źródła podają za czasów Mieszka I. W 1377 roku król Ludwik Węgierski przekazał gród wraz z zamkiem i otaczającymi wsiami, w darze podskarbiemu królewskiemu Dymitrowi i jego bratu Iwanowi z Klecia. W bieżącym roku przypada 640-lecie nadania aktu lokacji.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęto średniowiecznym korowodem, który przemaszerował z Rynku na boisko sportowe w Zastawiu. Wszystkich obecnych powitała Marta Miszczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Oficjalnego otwarcia obchodów jubileuszu dokonał Antoni Łukasik, Wójt Gminy Goraj - Mamy bogatą tradycję i wiele doświadczeń, które dają nam siłę i zapał do rozwoju Goraja na kolejne lata. - mówił Antoni Łukasik. Następnie Bractwo Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawiło inscenizację nadania Goraja Dymitrowi z Klecia herbu Korczak. Zorganizowano także pokaz musztry bojowej oddziałów pieszych.
Kolejno na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne z Gminnego Ośrodka Kultury i terenu gminy Goraj. Można było posłuchać muzyki średniowiecznej w wykonaniu młodzieży z sekcji fletowej oraz obejrzeć taniec średniowieczny, zaprezentowany przez grupę dziewcząt z Zespołu Szkół w G oraju. Wystąpili także: Janina Pydo - śpiewaczka z Zastawia, która zajęła I miejsce w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym, Jadwiga i Aleksander Skoczylasowie, Stowarzyszenie Kobiet Goraja "Kobieta Aktywna" oraz Gminna Orkiestra Dęta. Wśród atrakcji znalazły się również koncerty zespołów, turniej rycerski, konkursy i zabawy dla dzieci oraz stoiska tematyczne. Na zakończenie zaplanowano Dyskotekę pod Gwiazdami.
Obchody 640-lecia Goraja zorganizowali Wójt Gminy Goraj, Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Goraju oraz jednostki OSP Gminy Goraj.