W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Każda zdrowa osoba może zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Wystarczy zarejestrować się w bazie DKMS.
Ułatwić to postanowiła społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Placówka postanowiła zorganizować Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie, 20 maja. Ale jest jeszcze szansa dla chętnych. Organizatorzy czekają w holu szkoły do godz. 16. Dotychczas zgłosiło się już kilkanaście osób.
Przyjdź jeśli masz od 18 do 55 lat, zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL. Każda rejestracja w bazie danych Fundacji DKMS to szansa na nowe życie dla osób chorych na nowotwór krwi.
Przypominamy:
Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- wypełnieniu formularza, który zawiera podstawowe dane osobowe. Należy pamiętać o zabraniu dokumentu zawierającego nr PESEL
- pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do przeprowadzenia badania genetycznego, określenia antygenów HLA.
Szpik można pobrać na dwa sposoby: poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej lub pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Znacznie częściej, bo w 80% przypadków stosowana jest pierwsza metoda. Cały zabieg trwa około 4 godzin, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku można już normalnie funkcjonować, nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych. Druga z metod wymaga ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.