Piątkowa uroczystość rozpoczęła się w samo południe od mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Następnie uczestnicy spotkali się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Komendant KP PSP Wiesław Krent przypomiał początki funkcjonowania straży na terenie Biłgoraja. - W 1902 roku w celu poprawy jakości i skuteczności prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych powołano Towarzystwo Ochotniczej Straży Ogniowej, której siedzibą było zaplecze Magistratu. W bieżącym roku obchodzimy więc 115. rocznicę powstania OSP, zorganizowanej służby strażackiej na terenie Biłgorajszczyzny. W 1935r. wybudowano drewnianą remizę strażacką. Pierwszym komendatem powiatowym straży był Antoni Łazorko, objął funkcję w 1945r. Po wojnie rozpoczęto pozystkiwanie sprzętu i formowanie jednostki, brakowało wszystkiego. Od 1950r. na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej powstała Powiatowa Komenda Straży Pożarnych w Biłgoraju, podległa Komendzie Wojewódzkiej w Lublinie - opowiadał komendant.
W 1972 roku powołano zawodową straż pożarną w sile 1 sekcji. W bieżącym roku przypada więc jubileusz 45-lecia zawodowej formacji strażackiej na terenie Biłgoraja.
W 1992 roku powstała w Biłgoraju Państwowa Straż Pożarna, jako zawodowa, umundurowana i specjalistyczna formacja przeznaczona do walki z pożarani, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. - Wraz z jej powstaniem rozpoczęło się wdrażanie unormowań i realizacja licznych zadań z dziedziny ratownictwa, ważnym elementem była budowa krajowego systemu ratwniczo - gaśniczego, który rozpoczął funkcjonowanie w 1995r. Podczas budowy sruktur organizacyjnych PSP dużą uwagę zwrócono na wszechstronną edukację pożarniczą, diametralnie zmieniło się wyposażenie techniczne i formy działań. Realizacja nałożonych obowiązków zmuszała do doposażenia jednostek i szkolenia strażaków - mówił dalej komendant. Podkreślił, że straż w ciągu ostatniego ćwiećwiecza stała się mobilna i nowoczesną służbą ratowniczo - gaśniczą, stanowiącą ważne ogniwo w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.
Częścią uroczystości było też poświęcenie nowego sprzętu, jaki jest na wyposażeniu biłgorajskiej OPS oraz wręczenie awansów na wyższe stopnie, jak również odznaczeń.
Awanse otrzymali:
- starszy kapitan Bartłomiej Jaskuła
- starszy aspirant Waldemar Rój
- starszy ogniomistrz Mariusz Różański
- ogniomistrz Marcin Golik
- ogniomistrz Adam Łubiarz
- ogniomistrz Paweł Zygmunt
- młodszy ogniomistrz Robert Denkiewicz
- młodsz ogniomistrz Dariusz Grabias
- młodszy ogniomistrz Leszek Habza
- młodszy ogniomistrz Dawid Łepik
- młodszy ogniomistrz Artur Pszczoła
- sekcyjny Robert Koszałka
- starszy strażak Damian Kozibrzuch.
Awanse w stopniu otrzymali również: do stopnia starszego brygadiera - brygadier Mirosław Bury, do stopnia młodszego ogniomistrza - starszy sekcyjny Piotr Malec, którzym akty nadania wyższych stopni służbowych zostały wręczone 5 maja w Lublinie podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka oraz do stopnia młodszego kapitana - asp. Mariusz Jargiło - promowany na pierwszy stopień oficerski 6 maja podczas uroczystej promicji na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Medale otrzymali:
- Złoty Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - st. kpt. Bartłomiej Jaskuła i st. ogn. Mariusz Różański,
- Srebrny Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - kpt. Patryk Chyl i mł. ogn. Albert Podolak,
- Brązowy Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - asp. Dawid Chamot, asp. Arkadiusz Gołąb, mł. kpt. Mateusz Jargiło, st. sekc. Jacek Szcząchor, Grzegorz Dubiel oraz Wojciech Gleń.
Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Warszawie nadał odznakę "Za zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP" st. ogn. w stanie spoczynku Janowi Kuszowi oraz st. ogn. w stanie spoczynku Janowi Małyszowi.