W sobotę rozegrano I Ogólnopolskie Zawody MTB na terenie Roztocza Zachodniego mające na celu promowanie naszych niedocenionych turystycznie i krajoznawczo okolic. Pomysł narodził się przy okazji realizacji, przez członków stowarzyszenia, dwóch ogólnopolskich rajdów rowerowych oraz wytyczenia i wyznakowania nowych szlaków rowerowych. W niedziele natomiast odbyła się III edycja rajdu "Jastrzębie Zdebrz". Nad prawidłowym przebiegiem wyścigów czuwali sędziowie ze stosownymi licencjami do nadzorowania zawodów tego typu. Stowarzyszenie zapewniło odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie trasy wyścigu, przebiegającej po pętli o długości ok. 35 km. Wyodrębniono różne kategorie wiekowe, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. - Ilość uczestników tegorocznego rajdu była rekordowa i przewyższyła poprzedni rok o ok. 100 członków. Uczestniczyło ok. 830 osób w wieku od 5 do 86 lat - mówi Florian Kapica.
Rajd był bezpłatny, otwarty dla wszystkich chętnych, którzy czuli się na siłach pokonać daną trasę. Organizatorzy zapewnili pomoc medyczną, pomoc policji na trudnych trasach z możliwością kolizji, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz serwis techniczny. - Nie zabrakło również smacznych posiłków i napojów chłodzących, okolicznościowych emblematów, tradycyjnych koszulek, nagród a także występów zespołów artystycznych i niezapomnianych wrażeń - dodaje pan Kapica.
Organizacja wyścigów rowerów górskich to kolejny krok Stowarzyszenia w kierunku idei rozwoju aktywnych form wypoczynku, a jednocześnie upowszechnienia kultury fizycznej i sportu w oparciu o walory przyrodniczo-krajoznawcze Roztocza Zachodniego. Poszerzenie dotychczasowego rajdu o rywalizację sportową zawodników uprawiających kolarstwo górskie, zwiększyło zainteresowanie społeczności regionu. Była to, bowiem pierwsza tego typu impreza sportowa organizowana na Roztoczu. Zaprezentowano uroki tego terenu i pokazano, że tutejsze trasy można wykorzystać zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i rywalizacji sportowej na profesjonalnym poziomie.
W rajdzie brała udział młodzież ze szkół w Bodaczowie, Chłopkowie, Czarnym Stoku, Gorajcu, Goraju, Frampolu, Turobinie i Szczebrzeszynie. Rajd obejmował kilka tras. Prowadziły one z Biłgoraja, Frampola, Goraja, Szczebrzeszyna, Radecznicy, Jędrzejówki, Turobina, Bodaczowa, Janowa Lubelskiego. Wszystkie kończyły się w Hoszni Ordynackiej, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie rajdu oraz festyn rodzinny, podczas którego zaprezentowano dorobek i występy ludowych zespołów artystycznych. Odbył się tam również konkurs wiedzy przyrodniczej, krajoznawczej i turystycznej o Roztoczu i Ziemi Biłgorajskiej.