Na terenie gminy Biłgoraj szlak będzie przebiegał przez Ciosmy, Bukową aż do Ujścia a przemierzający go turyści zostaną skierowani min. do Rezerwatu Przyrody "Obary". Ponadto w Ciosmach można zobaczyć miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym i walkami partyzanckimi z okresu II wojny światowej, liczne krzyże i kapliczki drewniane, a wśród nich domkową kapliczkę drewniana z 1892 r. oraz dziewiętnastowieczne kapliczki kłodowe z których jedna poświęcona jest poległemu 21 marca 1863 r. Jozefowi Dąbczyńskiemu. Do miejsc pamięci narodowej zaliczamy pomnik z piaskowca zbudowany jako hołd żołnierzom września, mogiłę nieznanych partyzantów wraz z pomnikiem oraz mogiłę żołnierza WP z 1939 r. W Bukowej można obejrzeć drewniany kościółek pw. Św. Andrzeja Boboli, liczne krzyże drewniane i kapliczki, z których najstarsze pochodzą z 1838 r.
Na terenie gminy Janów Lubelski szlak będzie prowadził przez Ujście, Kiszki, Momoty Górne aż do Janowa Lubelskiego. Oznaczone na nim zostaną takie atrakcje jak: zabytkowy kościół drewniany p.w. Św. Wojciecha w Momotach Górnych, ostoja konika biłgorajskiego w miejscowości Szklarnia, muzeum kolejki wąskotorowej przy Nadleśnictwie Janów Lubelski, arboretum przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim, uroczysko Kruczek z zabytkową kapliczką św. Antoniego oraz Zalew Janowski i park rozrywki Zoom Natury.
Inwestycja odpowiada na zapotrzebowanie związane z rozwojem turystyki rowerowej oraz zainteresowanie najciekawszymi atrakcjami kulturowymi, historycznymi i przyrodniczymi regionu. Powstały szlak wzbogaci istniejącą już ofertę o nowy, ponadlokalny produkt turystyczny.