Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie może być przyznany na wniosek, który wraz z określeniem celu i sposobu wykorzystania składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju. Do wniosku należy dołączyć: szczegółowy plan ekonomicznego usamodzielnienia wraz z planem finansowym, zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej i niekorzystaniu z pomocy na wnioskowany cel ze środków Funduszu Pracy.
Wysokość zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie nie może przekroczyć kwoty 5 tys. zł.
Są też warunki, które osoba otrzymująca pomoc musi spełnić. Osoba lub rodzina zobowiązana jest udokumentować sposób wykorzystania zasiłku fakturami VAT lub innymi rachunkami przedłożonymi w MOPS.
Jeśli dochód korzystających z tej formy pomocy nie przekracza kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej zasiłek nie podlega zwrotowi. Jeśli jednak dochód przekracza kryterium dochodowe zasiłek celowy może być przyznany, jednak pod warunkiem zwrotu jego części lub całości.
- Jak wynika z naszego rozeznania ta forma wsparcia na razie nie cieszy się dużym zainteresowaniem, ale musimy być przygotowani na jej udzielenie pod względem formalnym - powiedziała Anna Dziadosz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju.