Projekt uchwały przedstawił Ryszard Kowal, kierownik Referatu Gospodarowania Terenami. Odczytał uzasadnienie do uchwały, w którym przybliżył długą historię pracy nad studium, czyli dokumentem ogólnie określającym sposób zagospodarowania konkretnego terenu. - Potrzeba zmiany studium wyniknęła z konieczności nowego przeanalizowania wymienionych terenów w kierunku umożliwienia powiększenia terenów przydatnych pod zabudowę z uwzględnieniem niezbędnego obszaru doliny rzecznej dla zachowania ekosystemu przyrodniczo - krajobrazowego, dla potrzeb zmiany studium dokonano m.in. aktualizacji i uszczegółowienia opracowania projektu dla terenu Białej Łady w granicach objętych zmianą studium.
Zmiana obejmuje dwa obszary: dolinę Białej Łady oraz rejon na wschód od ulicy Sitarskiej. Dokument ten powstawał od wielu lat, a podjęcie uchwały zatwierdzającej te zmiany pozwoli na podjęcie jakichkolwiek działań na tym obszarze. - Opracowanie studium trwa dość długo, bo około sześciu lat, w tym czasie wszystkie elementy zostały dokładnie przeanalizowane Jest ono niezbędne do sporządzenia planów miejscowych dla tego rejonu, a dokument który obecnie funkcjonuje nie daje możliwości prowadzenia na tym terenie inwestycji. Uchwalenie studium zmieni ta sytuację
- powiedziała podczas sesji Grażyna Wiejak, architekt.
Zmiana studium uruchomi spore tereny budowlane, co jest szczególnie ważne ze względu na plany powstania na tym obszarze Miasteczka Na Szlaku Kultur. - Udało nam się zabudowę w tym rejonie wprowadzić przy uwzględnieniu niezbędnych ograniczeń, próbowaliśmy jeszcze bardziej pogłębić ekspansję zabudowy, ale nie było to możliwe - dodała Grażyna Wiejak.
Ostateczny kształt studium to wynik wielu lat negocjacji. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska bardzo broniła tego terenu, ze względu na fakt, że dolina Białej Łady jest korytarzem ekologicznym o randze międzynarodowej. Oznacza to, że zabudowa tego obszaru wpłynie nie tylko na klimat i jakość życia w Biłgoraju, ale również na jakość środowiska przyrodniczego innych krajów. Studium musiało być także zgodne z planami województwa, a te były bardzo rygorystyczne.
Na szczęście udało się opracować projekt pozwalający na zabudowę tego terenu, co umożliwi rozpoczęcie prac, a tym samym powstanie Miasteczka Na Szlaku Kultur. Radni przyjęli proponowaną uchwałę jednogłośnie.