-Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich - od przedszkolaka do emeryta - możemy przeczytać na stronie nocbibliotek.pl.
Pierwszy raz tego typu wydarzenie w Biłgoraju zostało zorganizowane w ubiegłym roku. W tym postanowiono o kontunuacji przedsięwzięcia. Odbyło się ono w sobotę, 4 czerwca.
- Ponieważ jest to nasza druga Noc Bibliotek wiedzieliśmy już w jaki sposób zorganizować to wydarzenie, czerpaliśmy z doświadczenia, ale także posiłkowaliśmy się własnymi pomysłami na urozmaicenie czasu spędzonego z książką, wśród książek - mówi w romowie z portalem bilgorajska.pl Małgorzata Tyburska z Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia w Biłgoraju.
W programie Nocy Bibliotek była m.in. p rojekcja filmu zatytułowanego "Magiczne Drzewo". Film obsypany nagrodami na wielu festiwalach kina dla dzieci i młodzieży na świecie. Opowiada o tym, jak nad doliną Warty przeszła burza, która powaliła olbrzymi, stary dąb. Nie był to zwyczajny dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie nie znali jego cudownej mocy i pocięli drzewo na deski. Zrobiono z nich setki przedmiotów, a każdy miał w sobie cząstkę magicznej siły. Wysłano je do sklepów i od tego dnia, na całym świecie, zaczęły się dziać niezwykłe rzeczy…
Ale atrakcji było więcej. Zaplanowano też spotkanie z poezją. O swojej twórczości, doświadczeniach i sposobie na ułozenie luźnych myśli opowiadały poetki Ewa Bordzań i Maria Gęborys.
Jadwiga Czubajska poprowadziła za to warsztaty z haftu krzyżykowego, a regionalista Piotr Flora opowiadało i ż yciu codziennym biłgorajan w XVII wieku.
Zorganizowano też wieczór z Sienkiewiczem, czyli maraton czytania "Ogniem i mieczem", odbyła się również gra towarzyska “Flirt" cytatami z "Krzyżaków", “W pustyni i w puszczy", "Latarnika", “Trylogii, “Rodziny
Połanieckich", "Bez dogmatu".
Nocy bibliotek towarzyszyła "Wystawa książek w miniaturze" ze zbiorów Bogumiły Zębalskiej z Krakowa.