Zebrani na konferencji, najpierw obejrzeli prezentację dotyczącą działalności programu SOS Wiosek Dziecięcych. O założeniach i celach projektu rzeczniczego dotyczącego standardów przyjmowania dzieci do pieczy zastępczej mówiła Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Zebrani pracownicy socjalni zapoznali się także z procesem przyjmowania dzieci do pieczy zastępczej w Stowarzyszeniu SOS Wioski dziecięce z uwzględnieniem zakresu współpracy z Ośrodkami pomocy Społecznej, które przedstawili Tomasz Saj i Jerzy Leziak.
O doświadczeniach Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Biłgoraju w zakresie przyjmowania dzieci do pieczy zastępczej opowiadała jego dyrektor Teresa Jonik. - Zanim sąd wyda decyzję o przyjęciu do pieczy zastępczej to trwa bardzo długo. Sąd zawsze daje maksymalne szanse rodzinie naturalnej. Gdy już taka decyzja zapada, często jest podejmowana w trybie pilnym i wtedy jest problem bo ta opiekę trzeba znaleźć czasem w kilka godzin, a miejsc w placówkach brakuje - mówiła Teresa Jonik. Jak podkreśliła pani dyrektor cały czas trwają poszukiwania rodzin zastępczych na terenie powiatu biłgorajskiego. Chętni mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
O tym jakie standardy przyjmowania dzieci do pieczy zastępczej wypracowano w powiatach białogardzkim i kraśnickim opowiedziała Beata Kulig. - Najważniejsza jest informacja, jest ona kluczem do dobrej współpracy i wybrania najlepszego możliwego środowiska zastępczego dla danego dziecka. Trzeba pozyskać możliwie jak najwięcej informacji o dziecku, w oparciu o już istniejące dane praz o rodzinie pochodzenia. I te informacje przekazywać dalej, z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych - zaznaczyła Beata Kulig.
Znaczenie indywidualnego dopasowania konkretnego dziecka do danej rodziny podnosił w dyskusji Ludwik Zboch, dyrektor SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju. - Na bazie mojego 20-letniego doświadczenia wiem, że nie zawsze dziecko pasuje do każdej rodziny. Pojawiają się czasem zarzuty wobec wioski, że wybieramy sobie dzieci. Rzeczywiście my patrzymy na osobowość mamy, dziecka i w tym kontekście staramy się dopasować je jak najlepiej. My, jako Wioska Dziecięca, przeszliśmy ogromną ewolucję. Zmieniło się wszytko poza sercem, które dajemy dzieciom - podkreślał dyrektor biłgorajskiej placówki.
Jak zaznaczył zmieniły się standardy przyjęć dzieci, a w niektórych przypadkach rodzicie naturalni współpracują z mamą wioskową, co pozwala na dobre prowadzenie dziecka. - Rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Udało się wyprowadzić na prostą dzieci, kiedy się w nie wierzyło i im się pomagało. Mogę takimi przykładami sypać jak z rękawa - mówił dyrektor Zboch. Systemowa pomoc dzieciom porzuconym, odrzuconym i osamotnionym to obowiązek państwa.
Tworzenie systemu opieki jest zadaniem rządu, jego realizacja należy do zadań samorządów. Wpływ na kształt sytemu pieczy zastępczej mogą mieć również organizacje pozarządowe. Współpraca organów rządowych, samorządowych i pozarządowych w budowaniu lokalnych rozwiązań z zakresu opieki zastępczej, tworzy złożony i wieloaspektowy system. Rola tego systemu jest niezwykle ważna gdyż jego podmiotem jest dziecko i zapewnieniu mu właściwego rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego .