Naukowiec z Żydowskiego Instytutu Historycznego zbiera materiały do książki opisującej przedwojenny Biłgoraj. Poszukuje wszelkich źródeł pisanych oraz świadków minionej historii.
Życie społeczne przedwojennego Biłgoraja, miasteczka będącego tyglem kultur na wschodzie kraju, to temat pasjonujący nie tylko wielu mieszkańców naszego miasta. Zainteresował pracownika Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, dra. Mirosława Tryczyka, autora książek i artykułów o tematyce historycznej. Planuje on na podstawie opisu przedwojennego Biłgoraja ukazać realia życia w ówczesnym wielokulturowym mieście. - Powstał pomysł na książkę opisującą historię relacji polsko-żydowsko-rusko-tatarskich itd. w Biłgoraju i okolicach, obejmującą czas od końca XIX wieku do lat powojennych. Chciałbym skupić się na okresie międzywojennym, a więc bardziej na życiu, niż wojennej zagładzie. O holokauście napisano już wiele, a warto ukazać złożone aspekty życia w wielokulturowym mieście przed wojną. Na pewno były one często wspaniałe, ale czasem trudne i konfliktowe. Chciałbym pokazać to autentyczne, przedwojenne życie ludzi - mówi dr Mirosław Tryczyk i podkreśla, że książka będzie składała się ze świadectw, relacji ludzi, przedstawicieli różnych środowisk.
Badacza interesują relacje i wspomnienia zarówno Żydów, jak też Polaków z Biłgoraja i okolic. Pisarz podkreśla, że ze względu na złożoność tematu i wielokulturowy charakter przedwojennego Biłgoraja, tylko relacje z różnych źródeł mogą utworzyć możliwie bliską prawdzie książkę.
Dr Mirosław Tryczyk przyjedzie ponownie do Biłgoraja w marcu i przez kilkanaście dni będzie zbierał informacje oraz relacje od świadków tamtych wydarzeń. Prosi o kontakt osoby, które mają też materiały pisane - wspomnienia, pamiętniki, a także zdjęcia etc., dotyczące przedwojennego Biłgoraja. Można wcześniej umówic się z nim na spotkanie - kontakt: mtryczyk@jhi.pl
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
030-bc8
~ alus Trochę za późno. Tak z 10 lat. Mój dziadek, który pamiętał do końca różne rzeczy i przez całe życie mieszkał w Biłgoraju już nie żyje. Większość ludzi, którzy pamiętali tamte czasy też nie żyje. Generalnie ludzie wszystkich wyznań żyli w miarę zgodnie. Choć ciekawe jest to co zrobili niektórzy żydzi po wejściu Rosjan a potem oddaniu z powrotem Biłgoraja Niemcom. Ci co zostali w mieście praktycznie wszyscy zginęli. O tym też pan napisze mam nadzieję.
19 lutego 2016
+2
-0
PL
ddc-671
~ 82 Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że "goje rodzą się po to, by służyć Żydom".– Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie - zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do... zwierząt pociągowych - pisze "Rzeczpospolita".
15 lutego 2016
+2
-2
GB
1c2-fc0
~ george Miroslaw Tryczyk ,autor ksiazki Miasta Smierci traktujacej o pogromach zydow przez Polakow. Czy kiedys ukarze sie ksiazka autorstwa zydowskiego pisarza o barbarzynskich morderstwach dokonywanych w swietle prawa przez zydowskich aparatczykow komunistycznych
14 lutego 2016
+8
-3
GB
1c2-fc0
~ george ksiazka ta bedzie przyczynkiem do restytucji mienia zydowskiego a co za tym idzie wiekszosc mieszkancow bedzie musiala wrocic tam skad pochodzi czyli na wies
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
dzisiaj, 16:58
Biłgoraj
Kierujący BMW wjechał w budynek
dzisiaj, 10:49
Teodorówka
Kierowca pod lupą śledczych po kolizji
6 stycznia 2025
Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w niedzielę, godzina 16:20
Sigła
Zderzenie pojazdów na łuku drogi [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 12:46
Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
31 grudnia 2024
Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.