Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.02.12 13:06

W rocznicę powstania Armii Krajowej

W piątek, 12 lutego, w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. - Pamiętając o tej ponadczasowej polskiej lekcji patriotyzmu dnia dzisiejszego i jutra, traktujmy ją jak naszą wspólną wielką odpowiedzialność, powinność, zadanie wobec ojczyzny - mówił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.
W rocznicę powstania Armii Krajowej
W rocznicę powstania Armii Krajowej

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie od mszy św. odprawionej w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.

Droga do powstania AK była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim w walce o niepodległość kraju. Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy. Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

- Spotykamy się dziś, by uczcić kolejną, 74. rocznicę powołania do życia AK. Armii, która na swych sztandarach nosiła dumne hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". By w pełni zrozumieć ideę powołania, usytuowanie i walkę AK z najeźdźcami na Polskę należy odnieść się do Polskiego Państwa Podziemnego, którego poswatanie było rodzajem organu założycielskiego w kontynuacji ciągłości polskiej państwowości okresu okupacji. Istnienie Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową, w warunkach okupacyjno-konspiracyjnych udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe siły zbrojne okupowanej Europy - Armię Krajową - opowiadał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.

Polskie Państwo Podziemne podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczpospolitej na uchodźstwie organizowało szeroko rozumiany opór i walkę przeciwko okupantowi. Jego symbolem stał się znak Polski Walczącej, składający się z liter "P" i "W", splecionych razem w znak kotwicy. Miał wzbudzić w Polakach wolę oporu i podtrzymać nadzieję na odzyskanie niepodległości.

- P o II wojnie światowej kotwica nie straciła symbolicznego znaczenia. Wciąż symbolizowała walkę wobec komunistycznego zakłamania i zniewolenia. Dziś jest także znakiem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę - dodał Tomasz Książek.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć m ontaż słowno - muzyczny, który przygotowała młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Podczas wydarzenia złożono także kwiat y pod tablicą pamiątkową.

Na zakończenie urocz ystości zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym Armii Krajowej, który znajduje się w parku Solidarności.

Organizatorem spotkania byli: s tarosta b iłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 4805
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
73e-1c8
~ Marian  Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
12 lutego 2016
+14
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
30a-b00
~ cdn.  do ~ Jan   Jak mawiał pewien znajomy baca: "Z prądem to i byle g.... popłynie, a pod prąd to tylko ślachetna ryba"! To był mądry baca.
13 lutego 2016
+5
-1
PL
30a-b00
~ Soter  do ~ vghty6t   Jaka władza, taka historia...
13 lutego 2016
+5
-0
PL
3de-cd0
~ ty7   http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sejm-uchwalil-bedziemy-placic-emerytury-50-tysiacom-zydow-ofiarom-holocaustu-i-stalinizmu_406025.html, czemu się o tym nie mówi ?Co nasi posłowie maja do powiedzenia w tej sprawie ?
13 lutego 2016
+2
-0
PL
0b7-f8c
~ vghty6t   Ja chodziłem do szkoły nm 1 i pamiętam wirtuoza Książka , jakoś wtedy jako nauczyciel nigdy nie mówił o AK Wołyniu czy żołnierzach wyklętych a wręcz przeciwnie chętnie brał udział w pochodach 1 majowych nosząc czerwoną szturmówkę ,wtedy zmuszaliście dzieci do pochodów a dzisiaj zmuszacie do wysłuchiwania waszych wywodów w kościołach ,kupa fałszywców
12 lutego 2016
+7
-0
PL
4b8-154
~ wawro   O jest i komusiewicz
12 lutego 2016
+2
-0
PL
8d7-e21
~ Jan   Jest i Jago Maryjan. W AK walczył. Potem walczył z opornymi chłopami co mieli zaległości podatkowe. Podobno od jednego chłopa dostał cegłą w obojczyk bo mu chciał rower ze strychu zabrać. Potem walczył w Lidze Polskich Rodzin o prezydenturę dla Krzaklewskiego. Potem walczył z Rosłanem jak ten chciał go siedziby pozbawić w modrzewiowym dworku. Książek też w AK walczył. Rekwirację robił żywności dla żołnierzy. I tak mu się podobała ta rekwiracja, że zarekwirował płytę a szmateksie. Nie zorientował się, że wojna się skończyła i rekwiracja jest karana 50 złotowym mandatem. Podobno tłumaczył się policjantom, że ma syndrom pola walki i dlatego ma zakrzywienie czasoprzestrzeni. No i Klecha, też Marian. Pan Bóg nas pokarał tymi Marianami. Jago Maryjan, starosta Maryjan i przewodniczący rady miasta Maryjan. Klecha prawdopodobnie ma zastąpić na stanowisku sekretarza ONZ Baan Ki Moona.Dyrektoruje w LO im ONZ. To i może być sekretarzem ONZ. Ma kwalifikację i słuszne pochodzenie. Dzięki punktom za pochodzenie i przynależność do jedynie słusznej siły politycznej wspiął się na stanowisko. W młodości to wspólnie z Maryjanem z Biszczy hołd oddawali ,,utrwalaczom ludowej władzy" i twórcom Manifestu Lipcowego z 22 Lipca. Teraz zmienili polityczny front. Jeden czci powstańca z Tarnogrodu co walczył o wolność zrzucając gaśnice z dachu na żołnierzy. Drugi spędza czas na opłatkach i składaniu wieńców. A kasa z dyrektorowania i starostowania na konto leci.
12 lutego 2016
+11
-0
PL
c60-7d5
~ normalny  do ~ Marian   Przecież normalnych tam nie było. Albo spędzeni na siłę uczniowie i nauczyciele albo lokalna sitwa.
Szkoda tylko staruszków z AK - im należy się bezwzględny szacunek. A tutaj tylko płyta, dziadek, oszowka i im podobni szukają poklasku.
Poseł zapewniał: praca nie obietnice. To i pracuje jak może studniówki wszystkie, opłatkom nie przepuścił, konferencje, rocznice... Tyra chłopina jak może.
A tak na poważnie to może już tam w Warszawie się na nim poznali jaki to człowiek i wołają tylko wtedy, kiedy rękę trzeba podnieść i nacisnąć przycisk.
12 lutego 2016
+10
-0
PL
9b4-3d3
~ Oko   Olszówka już wytłumaczył się w CBA z wyłudzenia kredytu??. Gdzie ukradł pieniądze na mieszkanie w bloku tez powiedział??.
12 lutego 2016
+11
-1
PL
73e-1c8
~ Marian   Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
12 lutego 2016
+14
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 08:51 Biłgoraj
Jeden z symboli Biłgoraja na sprzedaż
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych lokali usługowych w Biłgoraju - pawilon handlowy przy Placu Wolności 5 - trafił na sprzedaż. Miejsce znane mieszkańcom miasta i okolic jako "Praktyczna pani" czeka na nowego właściciela.
w piątek, godzina 12:52 Biłgoraj
Trwają puszkiwania mieszkańca Biłgoraja
w piątek, godzina 14:10 Biłgoraj
Zabytkowy most w ciągu ulicy Lubelskiej oddany do użytku
w czwartek, godzina 11:43 Biłgoraj
Nowa ulica przebiegnie przez targowisko
Wkrótce osiedle Nadstawna w Biłgoraju przejdzie metamorfozę. Urząd Miasta ogłosił właśnie przetarg na budowę ulic Knappa i Singera. Nowo wybudowany odcinek ulicy Singera połączy Miasteczko Kresowe z ulicą Dąbrowskiego i przebiegnie częściowo przez targowisko.
w poniedziałek, godzina 17:27 Frampol
Groźny wypadek na rondzie. Kia przewrócona na bok, dwie osoby w szpitalu
w poniedziałek, godzina 12:07 Biłgoraj
Starym pociągiem do Zamościa
w piątek, godzina 11:21 Biłgoraj
Starostwo odpowiada posłance ws. szpitala
W odpowiedzi na pismo z dnia 20 sierpnia wystosowane przez posłankę Małgorzatę Gromadzką, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju jasno wyraziło swoje stanowisko wobec planów restrukturyzacyjnych, dotyczących biłgorajskiego szpitala.
21 sierpnia 2024 Obsza
Wielkie święto plonów już w najbliższą niedzielę
w środę, godzina 08:32 Biłgoraj
W Biłgoraju może powstać kolejne rondo
w niedzielę, godzina 13:42 Obsza
Rolnicy z powiatu dziękują za plony [NOWE ZDJĘCIA]
Rolnicy z powiatu biłgorajskiego dziękują za plony. Tegoroczne dożynki powiatowe zorganizowano w Obszy. Na wydarzenie zaprosili starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz wójt gminy Obsza Andrzej Placek.
18 sierpnia 2024 Potok Górny
Dożynki gminne z Zenkiem Martyniukiem [NOWE ZDJĘCIA]
16 sierpnia 2024 Powiat
Podwójne ostrzeżenie dla powiatu
w czwartek, godzina 18:49 Biłgoraj
Premiera filmu "Na Fali Nadziei" [NOWE ZDJĘCIA]
Powstał film dokumentujący niezwykły wyczyn Damiana Błaszczyka, który sprostał wyzwaniu przepłynięcia 80 km w czasie 33 godzin. Premierowy pokaz filmu odbył się w czwartek 29 sierpnia w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w poniedziałek, godzina 10:27 Obsza
Nabór na kluczowe stanowisko w urzędzie gminy
w piątek, godzina 19:55 Biłgoraj
W Biłgoraju kobiety zdobywają wiedzę i umiejętność samoobrony
w czwartek, godzina 14:48 Biłgoraj
Nie żyje Henryk Skubisz
Nie żyje Henryk Skubisz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej. Zmarł w środę 28 sierpnia, w wieku 82 lat.
24 sierpnia 2024 Biłgoraj
Dancing na rynku [NOWE ZDJĘCIA]
19 sierpnia 2024 Biłgoraj
Zakaz wstępu do lasu do listopada
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl