Akcja filmu nakręconego przez młodych twórców toczy w Przysiółku Aleksandrowa w 1943 roku. Opowiada historię rodziny Kusiaków, wspominaną przez mieszkankę wsi, 94-letnią Rozalię Studnicką. Za udzieloną młodej żydówce pomoc Niemcy zamordowali członków rodziny Kusiaków oraz przypadkowe osoby. Na temat powstającego filmu pisaliśmy w artykule: Wojenna historia z Aleksandrowa
Reżyserem obrazu jest Sebastian Borowiec, mieszkaniec Aleksandrowa, a film współtworzą młodzi mieszkańcy tej miejscowości. Jak wyjaśnia reżyser, głównym celem nakręcenia filmu było ocalenie od zapomnienia tragicznych wydarzeń związanych z polską rodziną. - Film adresowany jest zarówno do ludzi młodych, którzy nieświadomi są wydarzeń w swojej małej ojczyźnie, jak również do osób dojrzałych, by miały wyrobiony pogląd na to, jakie role każdy z narodów odgrywał w czasach II Wojny Światowej - mówi Sebastian Borowiec dodając, że przy powstawaniu niskobudżetowego filmu nie obyło się bez wielu problemów. Już podczas przygotowań do przedsięwzięcia spotkał się z krytyką, niezadowoleniem, a nawet z zarzutem czerpania z filmu korzyści finansowych. Utrudniło to m.in. zgromadzenie odpowiednich rekwizytów. Jednak, dzięki wytrwałości osób zaangażowanych w powstanie filmu, można go obejrzeć na kanale Youtube:
Sebastian Borowiec chciałby kontynuować tematykę wojenną w kolejnych swoich filmach. - W naszym regionie jest wiele historii, które zamierają w świadomości tutejszej ludności. Każda przelana krew, każdy zgładzony niewinny człowiek zasługuje na szacunek i ratowanie od zapomnienia. Mam plany co do kilku wydarzeń (np. "zbrodnia na Starzyźnie", szpital leśny obwodu biłgorajskiego "665", "Placówka Oddziału Skrzypika", "Snajper na wieży", "Taras przez wieś"), lecz na każde z kolei trzeba poświęcić dużo czasu, zaangażowania, uwagi i co tu ukrywać, również funduszy, które są bardzo istotne, ale myślę że są tego warte. Poczuwam się do wykonywania tego typów działań, gdyż czuję się łącznikiem naocznych świadków z dzisiejszym światem internetu. W mojej ocenie jest to ostatnia chwila, by zapisać i uwiarygodnić lokalną historię w nowoczesnych formach przekazu - uważa Sebastian Borowiec.
Twórcy filmu "Płomień'43":
Reżyser: Sebastian Borowiec
Scenariusz: Agata Borowiec
Operator kamer: Sebastian Borowiec i Łukasz Gmiterek
Montaż: : Sebastian Borowiec i Łukasz Gmiterek
Wspomnienia Rozalii Studnickiej (94 l.)
Obsada:
1. Roman Kusiak (syn gospodarza) - Sebastian Borowiec
2. Anastazja Kusiak (gospodyni) - Agata Borowiec
3. Wojciech Kusiak (gospodarz) - Krystian
4. Żołnierz SS, tłumacz - Łukasz Gmiterek
5. Żydówka - Natalia Borowiec
6. Żołnierze z niemieckich oddziałów SS:
- Adrian Wolańczyk
- Patryk Kusiak
- Andrzej
7. Dzieci Gospodarza:
- Paweł Gmiterek
- Wiktoria Borowiec
- Emilia Gmiterek