W październiku 2015 r. uczniowie LO im. ONZ, razem z rówieśnikami z Technikum Leśnego, wzięli udział w wyjeździe do Izraela zorganizowanym przez Urząd Miasta Biłgoraj w ramach wymiany z miastem partnerskim Afula. Była to pierwsza taka wizyta. W czasie pobytu każdy z uczniów był gościem rodziny izraelskiej, dzięki czemu młodzież mogła bliżej poznać kulturę żydowską i obyczaje panujące w Izraelu.
Pierwszy dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w sali Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Afuli, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne. W następnych dniach wspólnie z gospodarzami zwiedzali miasto, oraz najważniejsze i najciekawsze miejsca w Izraelu. W Hajfie oglądali niezwykle piękne Ogrody Bahaitów oraz ich świątynię. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ nauki bahaickie podkreślają duchową jedność najważniejszych światowych religii: judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu. Zwiedzili też starą Hajfę, która jest ikoną wielokulturowości. W jednym z meczetów wysłuchali wykładu Muftiego i wpisali się do księgi pamiątkowej. W miasteczku Isfiya zapoznali się z dziejami dumnych i dzielnych Druzów, mieszkańców tej miejscowości. Podczas wyjazdu do Tel Aviv'u, uczniowie zwiedzili między innymi słynny bazar Karmel. Wieczorem, w domach rodzin izraelskich, uczestniczyli w pierwszym w swoim życiu Szabasie. W sobotę rodziny zabrały ich na wycieczki. Członkowie chóru Hasdera z Afuli, goście tegorocznych Dni Singera w Biłgoraju, zaprosili opiekunów grupy na niezapomniany i wzruszający wieczór. Niezwykle oczekiwanym przez wszystkich momentem był wyjazd do Jerozolimy, gdzie młodzież zwiedziła Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem oraz jerozolimskie stare miasto ze słynną Ścianą Płaczu. Wielu wzruszeń dostarczyło obejrzenie Bazyliki Grobu Pańskiego i Golgoty - miejsc ważnych dla wszystkich chrześcijan. Były to pouczające wydarzenia zarówno dla uczniów z Biłgoraja jak i Afuli. Stały się one podstawą do późniejszej dyskusji na temat holokaustu, religii i tolerancji. Program pobytu w Afuli uwzględniał również zwiedzanie starego miasta i Bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie oraz wycieczkę do Kvar Tavor i Daburii znajdujących się u podnóża góry Tabor. Tuż przed odlotem do Polski, biłgorajska młodzież odwiedziła Instytut Polski w Tel Avivie oraz miała okazję zrelaksować się na przepięknej, piaszczystej plaży.
Niezwykle interesujący pobyt w Afuli zakończył się sesją podsumowującą projekt, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, przyjaciele Biłgoraja oraz rodzin goszczących biłgorajską młodzież. Wszyscy z pewnością zapamiętają serdeczność gospodarzy i bardzo życzliwą atmosferę.
Opiekunkami młodzieży podczas wyjazdu do Izraela były: Katarzyna Tkaczyk, nauczycielka języka angielskiego z LO im. ONZ i Agnieszka Leszczyńska, nauczycielka języka polskiego z Technikum Leśnego.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
c8e-78f
~ .. A może młodzież polska,biłgorajska powinna kultywować kulturę polską, katolicką bo coraz mniej naszego a więcej obcego.
10 listopada 2015
+6
-3
NL
ea8-b0b
~ fffdo~ Bartolini Przesadzasz. Wynika z tego, że jesteś rocznik 88, bo Orliki zaczęto budować w 2008. Ja jestm 2 lata starszy i jeździliśmy w liceum na wycieczki do: Warszawy, Krakowa, Tatry, Bieszczady, Beskidy, Góry Świętokrzyskie i kilka bliższych. Jak ktoś chciał to mógł jechać na Białą Szkołę w Tatry, albo w lecie na żagle na Mazury. Czy ja wiem czy była lepiej wychowana? Pewnie ludzie 10 lat starsi o nas mówili tak samo jak ty mówisz o obecnej młodzieży. Zawsze jest jakiś odsetek patologii. Ja pamiętam swój rocznik 86, ludzi którzy w 2 klasie gimnazjum przychodzili pijani do szkoły, palnie fajek pod garażami w 5 klasie podstawówki czy laski które w 1 klasie liceum obciągały w autach pod dyskoteką, albo gościa z 2 klasy zawodówki, który w wieku 17 lat był zatrzymywany przez policję za jazdę rowerem po pijaku. To była ta wg. Ciebie wychowana młodzież? Prawie 100 lat temu też mówiono, że świat schodzi na psy, gdy przyznano prawa wyborce kobietom. Mówiono: "jak głos kucharki ma ważyć tyle samo, co głos profesora"?
9 listopada 2015
+4
-5
PL
4fb-c17
~ Bartolini No i gdzie tu sprawiedliwość? Stary nie jestem ale jak ja chodziłem do szkoły to musieliśmy za piłką biegać po kartoflisku (rok po tym jak ukończyłem ogólniak zaczęto budować orliki), a na wycieczki to najdalej jeździliśmy w Góry Świętokrzyskie. No ale i młodzież była bardziej wychowana. Jak mówiłem, nie jestem jeszcze stary, wychodzę weekendami z domu i widzę co się dzieje. Dziewczynki po 16 - 17 lat nie mogące ustać na nogach pod wpływem %%, przejarane, przećpane, tyłki na wierzchu. Kiedyś (nie tak dawno) tego nie było. Świat schodzi na psy.
9 listopada 2015
+13
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 14:08
Biłgoraj
Medal dla PKS w Biłgoraju
w czwartek, godzina 15:18
Chmielek
Ostatnie pożegnanie ks. Tworka. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu
w poniedziałek, godzina 14:24
Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w poniedziałek, godzina 12:50
Gmina Łukowa
Tragedia na drodze. Nie żyje mężczyzna
w sobotę, godzina 11:35
Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do rezerwatu na Roztoczu
31 grudnia 2024
Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.