Wchodząca w życie od początku nowego roku ustawa obliguje powiaty do utworzenia punktów z bezpłatnymi poradami prawnymi. - Na terenie powiatu biłgorajskiego stworzone zostaną 4 punkty, gdzie udzielana będzie nieodpłatna pomoc prawna. Trwa ustalanie lokalizacji tych biur. Jesteśmy na etapie rozmów z samorządami gmin, oczekujemy od organizacji pozarządowych wspólnej realizacji tego zadania. Punkty, na terenie naszego powiatu, uruchomione zostaną z początkiem 2016r - wyjaśnia Magdalena Szewczuk rzecznik prasowy starostwa powiatowego.
Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Jest ona skierowana do osób najuboższych (pobierających świadczenia z pomocy społecznej), posiadaczy Karty Dużej Rodziny, kombatantów i weteranów, osób które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat. Ostatnią grupą osób są te, które w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub też poniosły straty.
Niestety nie o wszystko będzie można zapytać prawnika. Zgodnie z zapisami ustawy porady nie mogą dotyczyć spraw podatkowych i innych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (oprócz samego założenia działalności), z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.
Z jakimi problemami będzie można przyjść do prawnika? Zakres udzielanej pomocy prawnej obejmuje: poinformowanie interesanta o obowiązującym stanie prawnym i jego prawach oraz obowiązkach, wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego. Ponadto prawnik udzieli pomocy w sporządzeniu pism (wyłączając pisma procesowe) i sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym.
Jak określa ustawa nieodpłatną pomoc prawną udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikant adwokacki lub aplikant radcowski. Ten zapis krytykowała m.in. adwokatura twierdząc, że porady udzielane przez absolwentów prawa mogą okazać się pomocą "drugiego gatunku", a za skutki złych porad nikt nie poniesie odpowiedzialności.
Powiaty mają obowiązek zawierania umów ze świadczącymi te usługi i jest to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej realizowane przez powiat w porozumieniu z gminami albo samodzielnie. Połowę punktów mają obsługiwać organizacje pozarządowe wyłonione w konkursie ofert. Środki na ten cel będą pochodziły z budżetu państwa przez udzielenie dotacji celowej od wojewody.