W województwie lubelskim aż 5 bibliotek wykazało się niezwykłą inicjatywą i pokazało swoje wcześniejsze dokonania w akcjach na rzecz lokalnych społeczności. EkoPaka doceniła zaangażowanie tych lokalnych instytucji w edukację najmłodszych i wysłała im edukacyjne paczki.
Chęć udziału zgłosiło aż 370 bibliotek z całej Polski. Wybrane w pierwszej turze 51 z nich otrzymało w lipcu EkoPakę na temat drewna. W województwie lubelskim EkoPaką wyróżniono następujące biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej; Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, Gminny Ośrodek Kultury. Biblioteka, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie i Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim.
Serdecznie zachęcamy mieszkańców województwa lubelskiego do odwiedzenia lokalnych bibliotek i skorzystania z materiałów z EkoPaki. Znalazły się w niej gry edukacyjne, artykuły plastyczne, zabawki i scenariusze zajęć dla dzieci. Nad dostosowaniem scenariuszy i zadań do wieku oraz możliwości młodych uczestników czuwali specjaliści z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.
Projekt miał na celu pokazanie, czym jest zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów - opakowania, zużyte elementy - to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego.
- Jednym z naszych priorytetów jest zamykanie tzw. cyklu życia produktów i materiałów - mówi Anna Grom, Członek Zarządu Interseroh w Polsce. - Edukacja ekologiczna pomaga przedstawić ten temat w szerszym kontekście: oszczędności, ochrony środowiska, odpowiedzialności. Nasze przesłanie brzmi: kupuj rzeczy tylko wtedy, gdy absolutnie ich potrzebujesz. Gdy z kolei wyrzucasz odpady - staraj się zrobić wszystko, aby jak największa część mogła zostać ponownie wykorzystana - podkreśla Anna Grom.