Trzy lata temu Zespół Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie obchodził półwiecze istnienia. Od tego roku nie będzie już naboru, a wszystkie jednostki wchodzące w skład ZSE zostały zlikwidowane.
W lipcu Rada Miejska w Tarnogrodzie podjęła uchwały likwidujące placówki oświatowe wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych. W ostatnich latach szkoła nie cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów, a samorząd dopłacał do jej funkcjonowania około 400 tys. złotych rocznie. - Od trzech lat nie było naboru, w tym roku nastąpił etap likwidacyjny tych szkół. Trzech nauczycieli otrzymało odprawy z tytułu braku godzin dydaktycznych, część nauczycieli była zatrudniona na podstawie umów czasowych - informuje Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż i dodaje, że kilku nauczycieli znalazło zatrudnienie w szkołach podstawowych.
"Ekonomik" powstał w 1962 roku, przez ten czas jej mury opuściło ponad 4 tys. uczniów. Od kilkunastu lat sytuacja placówki stopniowo się pogarszała. w 2004 roku został zamknięty szkolny internat, cztery lata później Rada Powiatu Biłgorajskiego podjęła decyzję o przekazaniu szkoły gminie, a na początku stycznia 2009 roku samorząd gminny przejął ZSE od Starostwa Powiatowego. W skład zespołu wchodziły: Technikum Ekonomiczne, Liceum Ogólnokształcące, Policealna Szkoła Ekonomiczno-Administracyjna, Zaoczne Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych i Zaoczne Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych. Uchwałami z 3 lipca br. wszystkie szkoły zostały zlikwidowane. Formalna likwidacja placówek nastapi z dniem 31 sierpnia. Mienie ruchome, znajdujące się w użytkowaniu szkół, przejmie Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie, które mieści się w tym budynku. W ubiegłym roku zostały przeprowadzone w nim remonty i prace termomodernizacyjne.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
da9-399
~ Totalny brak wiedzydo~ darek Prawa miejskie Tarnogród utracił w czasie zaborów, dokładnie 19 maja 1870 roku. Nie miało to absolutnie nic wspólnego z Konfederacją Tarnogrodzką. Trzeba było jednak chodzić do "Ekonomika".
24 sierpnia 2015
+2
-0
PL
1c3-993
~ darek Co do historii miasta, to dokładnie 300 lat temu po Konfederacji Tarnogrodzkiej straciło prawa miejskie i przestało mieć większe znaczenie. Wojny, a szczególnie II zrobiły swoje, a w rozkwicie komuny centralnym miastem stał się pobliski Biłgoraj, gdzie P. Dechnik inicjował powstawanie dużych, znaczących zakładów pracy. Gniezno wszak było stolicą Polski, a Stalowa Wola to częś Centralnego Okręgu Przemysłowego - centralnego bo wtedy w centralnej Polsce - dziś już wschodniej.
24 sierpnia 2015
+1
-3
PL
1c3-993
~ hołk decyzja była jedynie formalna. Jeżeli w kolejnych latach nie ma uczniów, brak chętnych -to co ma się zostać szkoła z nauczycielami, dyrektorem, a bez uczniów.
24 sierpnia 2015
+1
-2
PL
fbf-be9
~ abc A wg mnie to jest bardzo dobra decyzja. Bo powiedzmy sobie szczerze, czym jest dziś technik ekonomista? Praktycznie niczym. Nawet nie ma większych szans na staż w biurze rachunkowym, bo jest tylko osób z wyższym ekonomicznym. W PRL w latch 70-tych było co innego, bo wtedy po skończeniu tarnogrodzkiego ekonomika i zdaniu matury absolwenci (a głównie absolwentki) od razu mieli pracę biurową w państwowych zakładach w Biłgoraju (Mewa, Bitra, BZNS, PBiD, ZNTK, ...). Jeśli chce iść dalej na studia ekonomiczne, to nie ma żadnego handi-capu w stosunku do osób po zwykłym LO, bo zazwyczaj najbardziej liczy się matematyka i języki obcy, a to w dobrym LO jest chyba na wyższym poziomie niż było w ekonomiku w Tarnogrodzie. Jak już się dostanie na studia ekonomiczne to może mieć przewagę na d absolwentami szkół średnich "nieekonomicznych" max 1 semestr, bo w tym czasie większość grupy załapie podstawy przedmiotów ekonomiczno-rachunkowych.
22 sierpnia 2015
+3
-5
PL
826-947
~ Upadłe miasto 448 lat temu nadano prawa miejskie i utworzono miasto Tarnogród. Uposażono parafię, nadano place i ulice kupcom, rzemieślnikom, urzędom. W trakcie rozwoju miasta powstaje szkoła, szpital, sąd grodzki, zakłady usługowe i kupieckie. W XIX wieku Tarnogród jest jednym z największych miast lubelszczyzny z doskonałymi relacjami z Rzeszowem i podkarpaciem. Co pozostało? Kilka pustych ulic, kilka drobnych zakładów usługowych i kilka sklepów. No jeszcze resztki szpitala. Czym różni się dzisiejszy Tarnogród od Różańca, Luchowa, Bukowiny, Księżpola? Niczym. Miasto do życia potrzebuje zakładów pracy, szkół, ośrodków kultury, nauki, ośrodków kultu religijnego, ośrodków administracji. Potrzebuje tego wszystkiego tak jak człowiek tlenu. Gdyby przenieść Urząd Miasta i Gminy do Różańca, ta wieś będzie posiadała więcej cech miejskich niż Tarnogród. Niechże więc władze miasta wezmą pod rozwagę, pozbywać się szkoły czy podnosić poziom nauczania i przygarnąć uczniów? To dziwne że ponoszone na oświatę koszty przyjmuje się jako uciążliwość. Dalsze niweczenie cech miejskich tej miejscowości doprowadzi do tego, że za lat kilkadziesiąt nie będzie wyborów na burmistrza. Wystarczą wybory na sołtysa.
22 sierpnia 2015
+7
-4
PL
52b-6af
~ cxcdo~ bh Przeczytaj sobie Konstytucję RP
22 sierpnia 2015
brak ocen
PL
613-6a4
~ bh A kiedy Rada Miasta się zlikwiduje?
22 sierpnia 2015
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
dzisiaj, 08:25
Markowicze
Dwa zdarzenia na DW nr 835. Są utrudnienia
we wtorek, godzina 08:19
Powiat
Dwa poranne zdarzenia drogowe [AKTUALIZACJA]
6 listopada 2024
Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
we wtorek, godzina 09:31
Biłgoraj
Przedstawiciele powiatu na Marszu Niepodległości w Warszawie
w niedzielę, godzina 09:56
Biłgoraj
Apel do mieszkańców
w niedzielę, godzina 16:52
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
we wtorek, godzina 16:34
Biłgoraj
Nowi policjanci w Biłgoraju
5 listopada 2024
Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
1 listopada 2024
Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w poniedziałek, godzina 12:01
Biłgoraj
Biłgoraj świętuje rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 13:12
Region
Zarzuty dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
1 listopada 2024
Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
w sobotę, godzina 09:46
Potok Górny
13 chętnych na przebudowę ważnej trasy
w poniedziałek, godzina 15:07
Biłgoraj
Tłumy na starcie Biegu Niepodległości dla Mikołaja [NOWE ZDJĘCIA]