- Na dzień dzisiejszy rozpoczęliśmy rozbudowę, przetarg na prace budowlane wygrała biłgorajska firma Sass - mówi ks. Witold Batycki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biłgoraju. W tej chwili zburzone zostało utwardzenie parkingu, który był przed budynkiem i lada chwila ruszą wykopy.
Parafia, bo to ona jest inwestorem, w dalszym ciągu czeka na otrzymanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. To właśnie ta kwota w większości pokryje koszt rozbudowy budynku szkoły. Mimo pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego przez Liceum i przyznania biłgorajskiej placówce kwoty ponad 1mln 300 tys. zł, nie została jeszcze oficjalnie podpisana umowa. - Jeśli chodzi o dofinansowanie z Unii to na razie czekamy. Lada moment ma być podpisana umowa między parafią, jako organem prowadzącym, a Urzędem Marszałkowskim. Wtedy zostanie przekazana dotacja na ten cel. Podpisanie umowy to tylko formalność, wszystkie wymagane dokumenty zostały już przekazane - informuje ks. Batycki.
Jednak dotacja, jaką otrzyma parafia nie pokryje całości kosztów rozbudowy "Katolika". Ze środków unijnych sfinansowane zostanie 80% inwestycji, resztę, czyli 20%, a będzie to suma ok. 300 tys. zł, dołoży inwestor.
Mimo, że umowa na dofinansowanie obiektu nie została jeszcze podpisana, nie przeszkadza to w rozpoczęciu prac nad rozbudową szkoły. Warunkiem jest jedynie dotrzymanie wszelkich procedur formalnych. Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec czerwca przyszłego, czyli 2011 roku.
Są już także plany przeznaczenia nowych pomieszczeń szkolnych. Na samej górze powstanie duża aula, która będzie służyła uczniom np. podczas spotkań czy apeli, a każda nowopowstała pracownia przedmiotowa, m. in. polonistyczna, fizyczna i chemiczna, będzie wyposażona ze środków unijnych.
- Chodzi nam tylko o lepsze wyposażenie klas i wizerunek zewnętrzny. Trzeba również dodać, że będzie to jedyna w powiecie szkoła integracyjna wyposażona w windę dla niepełnosprawnej młodzieży. Już w tej chwili mamy możliwość i przyjmujemy uczniów niepełnosprawnych ruchowo, ale ta młodzież może korzystać jedynie z klas usytuowanych na dole, gdy będzie już winda, tacy uczniowie będą mogli się swobodnie przemieszczać po całej szkole - podsumowuje dyrektor Batycki.